بی تفاوتی بازار آهن به نرخ ارز

 

به گزارش آهن اپ : در روز ابتدایی هفته نرخ ارز با نوسانات رو به بالا همراه بود و با افزایشی در حدود ۳۲۰ تومان به ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. با این نوسانات اما شاهد ثبات نسبی در بازار آهن بودیم . چرا که در یک ماه اخیر پیوسته این کاهش و افزایش قیمت در نرخ دلار تکرار می شود.

با وجود برگزاری انتخابات و اعلام نتایج ریاست جمهوری هم اکنون شاهد هستیم همچنان بازار آهن چشم انتظار تحولات ناشی از برجام و تصمیمات دولت جدید است؛ در حالیکه در سال گذشته در همین مقطع زمانی بازار آهن داغ و پر رونق بوده است و امسال در سکون و رکود به خواب رفته است. آنچه که قابل توجه و جالب است این است که این روزها واکنش بازار به نوسانات نرخ ارز کم شده است، چرا که در یک ماه گذشته نیز نوسانات دلار در محدوده ی ۲۳ الی ۲۴ هزار تومان بوده است.

این ثبات و پیوستگی قیمت دلار نمی تواند اتفاقی بوده باشد؛ چه بسا بازارسازان با برنامه ریزی خردمندانه و آگاهانه موفق شدند نرخ ارز را به ثبات برسانند. چنانچه نرخ دلار برای مدتی صعودی باشد چند روز بعد با شیبی ملایم کاهش یافته و به جای اولیه خودت باز خواهد گشت و این چنین نوسانات مداوما تکرار خواهد شد. از سوی دیگر تحت تاثیر جو روانی منطقه و رکود بازار موثر واقع شده و باعث شده است که تفکر قالب بر اذهان عمومی مبنی بر کاهش نرخ ارز باشد. 

در چنین شرایطی تنها نقطه امید برای فولادساز، صادرات شمش وعرضه مقاطع فولادی در بورس کالاست. این چنین است که تنها عامل موثری که فولادسازان از آن سو استفاده بسیاری می نمایند؛ نرخ پایه شمش و مقاطع فولادی در بورس کالاست، که آنچه که در روزهای پیشین از خود به نمایش گذاشته اند سیاستی مبنی بر افزایش قیمت شمش بوده است از این لحاظ است که همچنان چشم انتظاریم ببینیم این هفته چه رفتاری بروز خواهند داد.

هفته گذشته به طور کلی ثبات نسبی را در قیمت اکثر مقاطع شاهد بودیم و قیمت ها در روز ابتدایی هفته جاری به شرح ذیل اعلام گشت: در روز شنبه قیمت میلگرد در اکثر شرکت ها ثابت بود و تنها دو شرکت افزایش ۳۰ تا ۵۰ تومانی داشته اند. بعضا فروشندگان در پایان وقت فروش را به روز بعد موکول کردند. قابل توجه است کف قیمتی روز ۱۵ هزار تومان و سقف قیمتی روی ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد.

در بازار نبشی و ناودانی نیز شاهد ثبات نسبی در قیمت نبشی و قیمت ناودانی بودیم. در بخش فروش تیرآهن اکثر شرکت ها تغییر چندانی نداشته و صرفا کاهش ۱۰ الی ۳۰ هزار تومانی در قیمت تیرآهن های پرفروش ذوب آهن ملاحظه شد. پروفیل نیز رویه ثبات قیمتی را  همچون سایر مقاطع در پیش گرفت و فقط یک محصول کاهش قیمتی ۱۰۰ تومانی را لمس کرد.

برچسب ها : آهن آپ

 


منتشر شده در دوشنبه، ۰۷ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۰۶