بی فکری در محدودیت صادرات

با توجه به تحلیل هایی که در خصوص با آزاد سازی صادرات محصولات فولادی انجام شده، سعید عسگرزاده دبیرانجمن سنگ آهن ایران با اشاره به این سیاست گفت: برداشته شدن محدودیت های صادرات محصولات فولادی از طریق وزارت صمت اتفاق شگفت انگیزی نیست و چنین جوی در سال قبل نیز وجود داشت چون دولت به جهت قانونی و حقوقی، اجازه محدود کردن صادرات را ندارد و و چنین اجازه ای را هیچ سازمانی به دولت نداده است.
سعید عسگرزاده اصرار کرد: محدودیت های صادراتی اجرا شده کار غیر قانونی بوده و اکنون تنها به روال عادی خود بر می گردد و برعکس جریان قانونی می خواستند مدیریت بازار دستوری و غیر قانونی ایجاد کنند و اکنون با برداشتن ممنوعیت ها رویداد خاص و خاصی رخ نداده است. 
او در ادامه گفت: در نخستین سال ۹۷ صادرات محصولات فولادی به صورت صحیح انجام می شد که با یک رویداد غیر قانونی ممنوعیت ها در این حیطه اجرا شد که بهتر بود که پس از گذشت سه ماه این مسئله لغو شود ولی اکنون سه ماه به دو سال و سه ماه تبدیل شده است امیدواریم این ممنوعیت ها به صورت کامل برداشته شود.
دبیرانجمن سنگ آهن ایران در خصوص با پایداری نسبی بازار آهن نیز گفت: اگر عرضه و درخواست در بازار شفاف باشد و نرخ محصولات اصلاح شود و با پتانسیل و جوی که در بورس کالا حکم کننده است بتوانیم از خرید و فروش های به خوبی بهره ببریم، بازار خود به خود به طرف تعادل و ثبات قیمتی پیش خواهد رفت.
او در ادامه گفت: در حالتی که برابری در بازار به وجود آید بسیاری از تولیدکنندگان و پرکاران صنعت فولادی کشور اشتیاق دارند که مواد اولیه تولیدی خود را در کشور و با نرخ منطقی به فروش برسانند و هیچ یک از این پرکاران در این حیطه اصراری به صادرات با دقت به هزار و یک درگیری موجود در خصوص با تامین کشتی، برگشت ارز، هزینه های بسیار و حتی حوادث پیش بینی شده  ندارد.
سعید عسگرزاده دبیرانجمن سنگ آهن ایران در انتها اصرار کرد: اولویت اصلی تولیدکنندگان فروش داخلی می باشد چون با مشتری خود آشنایت دارند و به راحتی می تواند شرکت های طرف معامله را مشخص کنند و به همین منوال مسئله های در خصوص با صادرات را به صفر برسانند.
 


منتشر شده در سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴