بی نظمی بازار آهن اسفنجی توسط دلالان

سنگ آهن

براساس گزارشات بخش خبر آهن آپ ،در پی ناهنجاری  بازار آهن، کارشناس بازار سرمایه آقای یاسر مومنی در گفته های خود اشاره کرد که هنگامی که محصولی از بورس کالا خارج می‌شود، تولیدکننده می تواند به هر نرخی که می خواهد کالاهای خود را بفروشد. بعلاوه این فروش می‌تواند به هر کسی که خود فروشنده مشتاق است، انجام پذیرد. مومنی فرمود که وزارت صنعت ،معدن و تجارت در وضعیت  فعلی عمل خوبی انجام داده که امیدواریم این کار به شکل دوره ای نباشد و توجه آن بیشتر بر روی این صنعت باشد. اگر تصمیم وزارت صنعت ،معدن و تجارت به خوبی انجام شود، در آخر مصرف‌کننده نهایی بهره می‌برد، نه دلالان بازار.وی همچنان بر لزوم توزیع انواع فولاد در بازار بورس کالا پافشاری می‌کند.و معتقد است که توزیع نکردن آهن اسفنجی در بازار بورس سبب بوجود آمدن داد و ستدهای غیرشفاف و ایجاد تغییراتی در بازار می‌شود.

مومنی در ادامه بیان کرد اگر بخواهیم بازار داد و ستد این محصول روشن باشد و همه متوجه درستی توزیع این کالا شوند، واجب است که آهن اسنفجی در بازار بورس کالا توزیع شود. همان گونه که اطلاع دارید در بازار آزاد مشکلات و سفته‌بازی‌هایی هیت که برای پایان دادن به آن‌ها مناسب ترین راه، توزیع در بورس است.

علیرضا کدیور، یکی دیگر از متخصصان بازار سرمایه فرمود  که ماده اولیه در تولید زنجیره فولاد آهن اسفنجی است. در حقیقت برای تمام تولیدات مثل شمش فولادی، ورق آهن و صنایع پایین تر این کالا مصرف می شود.

همانگونه که  اطلاع دارید آهن اسفنجی محصول نهایی نیست. همینطور این ماده محصولی نیست که خیلی استفاده کننده داشته باشد و به طور معمول بخش های تولیدکننده پایین‌دستی فولادی از آن استفاده می‌کنند و مشتری آن هستند.وی در ادامه افزود که تصمیم وزارت صنعت ،معدن و تجارت موقعی منطقی می‌شد که توزیع آهن اسفنجی در بورس کالا عملی می‌شد، اما کمبود خرید را تنها برای بخش های پایین‌دستی می‌گذاشتند تا دست کم واضح بودن آن از بازار حذف نشود.

وحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن فولاد فرستادن بخشنامه وزارت صمت را مثبت برآورد می‌کند و بیان  می‌کند که یکی از علت های مشکلات  بازار فولاد در این مدت این می باشد که نقدینگی به بازار فولاد یورش کرده استوی در ادامه بیان کرد که فولاد محصول با پایداری زیاد است و نیروی نقد شوندگی دارد، به همین خاطر تاجران به آن نظر دارند و به پرکاران بازار تبدیل شده‌اند. در اینچنین وضعیتی  آهن اسفنجی به دست بخش های تولیدی نمی‌رسد و تب و تاب بازار زیاد می شود.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰