بی نظمی در بازار آهن

 برطبق گزارش تحلیل گران آهن آپ درباره  شرایط بازار آهن، بازار محصولات فولادی و آهن با تصمیمات غیرکارشناسی و اشتباه هر روز با بی نظمی بیشتری مواجه می‌ شود؛ به صورتیکه هر نوع نوسانات نرخی در حیطه ارز، اثر مستقیم خود را بر بازار می گذارد که این مسئله اصلا قابل قبول نیست. اکنون خرید و فروش محصولات فولادی با پیچیدگی های بسیاری همراه است. تصمیمات غیر حقیقی است و تنها دولت به گونه مقطعی عمل به فروکش نرخها می‌کند. این رفتارها ی فروکشی نیز تا به این لحظه هیچ اثری بر بازار نداشته و سبب کلافگی مخاطبان شده است.

بر طبق گفته های رییس اتحادیه فروشندگان آهن، اعتراضی به بعضی از تولیدکنندگان وارد است. بعضی از تولیدکنندگان خودشان توزیع کننده شده و محصولات خود را با چندین برابر نرخ در بازار می ‌فروشند. در قسمت ورق تولید کننده بیشتر از سهمیه خود محصول دریافت کرده و به جای عرضه تمام محصولات در بورس کالا قسمتی از آن را در بازار آزاد آن هم از ۴۰ تا ۵۰ درصد گرانتر میفروشد. نکته مهم این است هیچ مرجعی نیز مشاجره ای با آنها نداشته و تنها نرخها به صورت سلیقه ای از طرف تولید کنندگان اعلام می‌ شود. نرخهایی که هر روز با رشد های نجومی همراه است.

میلگرد ۱۰ روز پیش ۱۰ هزار تومان بود ولی اکنون به کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. شمش نیز ۸ هزار تومان بود ولی اکنون ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار تومان عرضه می شود. نکته مهم اینجا است که بعضی از فروشندگان و حتی تولیدکنندگانی که وارد بازار شده ‌اند، محصولات را بیشتر از این عددها عرضه کرده و همین کار بازار را با نرخهای قابل اندیشه مواجه ساخته است. رشد هر روز  نرخ آهن آلات و ثابت نبودن نرخها در بازار، صدای  انتقاد همه افراد را در آورده است.

برچسبها: آهن آپ  ورق میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۴۰