بی نظمی های بازار آهن

بازار آهن

برطبق گزارش تحلیل گران آهن آپ درباره شرایط بازار آهن ، بازار به حال خود واگذار شده و هیچ مدیریتی در حیطه نرخ گذاری وجود ندارد و دلیل آن شفافیت نداشتن و رانت اطلاعاتی در اعلام نرخ ها می باشد. در روند بازرسی گزارش کمیته صنایع و معادن درباره بررسی جریان بازار آهن ، با گفتن اینکه طرح کاملی برای تولید زنجیره ارزش افزوده و صادرات فولاد وجود ندارد،  بیشترین صادرات در حیطه شمش فولاد است که ارزش افزوده کمی دارد. 
بیشترین احتیاج آهن کشور ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن است، این در صورتی است که ۳۰ میلیون تن تولید آهن وجود دارد در صورتی که طبق آمار با افت صادرات مواجه بوده ایم لذا در بازار و عرضه مسئله مدیریتی آشکار است.
با این وجود نرخ آن در بازار ایران بیشتر از نرخ جهانی است، توقع می رود که زمانی که کالایی در بورس ارائه می شود، نرخ آن ارزان شود، ولی از آنجایی که مدیریت قوی و رفتار محکم با رانتخواران و دلالان وجود ندارد، همچنان شاهد رشد نرخ آهن هستیم.
کارشناسان بازار آهن با توجه به رشد نرخ ۳ برابری آهن در مقایسه به سال قبل، یادآور شدند: سال قبل آهن و فولاد کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان بود که این مقدار به ۱۵ هزار تومان در امسال رسیده است در صورتی که پاداش کارگران و مخارج آب و برق و گاز ثابت مانده و نفع بسیاری آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری می رود. از این جهت نرخ سازمان های تامین آهن ثابت بوده ولی نرخ فروش آن سه برابر رشد داشته است. در نتیجه تولیدکنندگان آهن و فولاد عمدتا در حیطه دولتی و شبه دولتی هستند لذا باید سود فروش به دقت حساب شده و به بیت المال برگردد تا صرف یارانه ها، تامین اجتماعی و مخارج نیازمندان شود.
برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵