تأثیرات برطرف کردن تحریم ها بر صنایع کشور

به گزارش آهن آپ ، با  دقت به اخبار پخش شده در مورد احیای مجدد برجام، سیگنال های خوبی در کل بازارها دیده می شود اما همچنان هم در این مورد اما و اگرهایی وجود دارد . در هر حال برای بررسی تأثیرات برطرف کردن تحریم ها در قسمت صنعت و معدن صحبتی با پرکاران این حیطه انجام شده که در ادامه به آن می پردازیم. 
کامران وکیل، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های معدنی ایران، در ارتباط با اثرهای احیای دوباره برجام و یرطرف کردن تحریم ها بر کارکرد قسمت معدن و صنایع معدنی، اعلام کرد: کارکرد قسمت معدن و صنایع معدنی در کشور و درمدت سال های قبل آنقدر هم تحت تاثیر تحریم های آمریکا نبوده است و در اصل مشکلات این جیطه به تحریم ها اشتباه است.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های معدنی در ادامه بیان کرد: سیاست های محدود کننده داخلی اثرگذارتر از تحریم های انجام شده خارجی است که کارکرد و تلاش های پرکاران قسمت معدن و صنایع معدنی را سخت کرده است. به عنوان نمونه عدم پیوستن ایران به پیمان FATFباعث شده همه پول هایی که به مقصد و یا از مبدا ایران فرستاده می شود، شامل قانون های مبارزه با پولشویی شود که این محدودیت ها از کارکرد ایالات متحده سرچشمه نمی گیرد و تمتمی تحت تاثیر از کارکرد های داخلی و همینطور سیاست های کلی کشور است.
کامران وکیل در مورد شکایت های پرکاران قسمت معدن و صنایع معدنی مبنی بر عدم تجهیزات، ماشین آلات و حتی قطعات یدکی در وضعیت تحریمی فعلی اعلام کرد: این فقدان هم از کارکرد دولتمردان و سیاست ‌گذاری غلط سرچشمه می گیرد چراکه قبل تر قرار شد تا واردات ماشین آلات معدنی با قصد پشتیبانی از شرکت ورشکسته هپکو کم شود ولی قسمت خصوصی مسئولیت ورشکستی این شرکت را بر عهده ندارد و نمی شود توقع پشتیبانی را از این قسمت داشت. 
این طور سیاست های غلط در دیگر حیطه های صنعتی کشور هم موجود است به شکلی که در چند وقت گذشته نظاره گر آن بودیم که مردم به ناچار خودرو بی کیفیت داخلی را با نرخ های بالاتر از ارزش حقیقی آن خریداری کرده که به همین دلیل تلاش چنین صنعتگرانی دوام داشته است. 
وی در ادامه اضافه کرئد اثر تحریم‌های ایالات متحده و مخارجی که توسط این محدودیت‌ها بر صادرکنندگان اعمال شده است، پایین تر از ۲ درصد تخمین زده می شود. در اینگونه وضعیتی ایجاد محدودیت‌های داخلی در راه صادرات فرآورده های معدنی و صنایع‌معدنی، مخارجی به مراتب زیادتری را بر کارکرد این صنعتگران وارد می ‌کند. نپیوستن ایران به پیمان FATF مخارج تا ۱۵ درصدی را به تجارت ما تحمیل می‌ کند. حتی در موردهایی نظاره گر حذف ایران از این جریان همکاری دوطرفه هستیم. در کل می شود اقرار کرد تۀثیرات منفی تحریم به مراتب کمتر از سوء ‌مدیریت‌های داخلی است.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۰۵