تامین بیش از سه هزار دستگاه ماشین آلات سنگین تا دو سال دیگر

به گزارش آهن آپ:

محمدعلی رفیعی مدیرعامل شرکت تولید و تجهیزات سنگین هپکو بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه، ۶۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در سال ۱۴۰۱، هزار دستگاه در سال ۱۴۰۲ و هزار و ۵۰۰ دستگاه در سال ۱۴۰۳ تولید و در اختیار فعالان معدنی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به تقاضای بازار‌های منطقه برای خرید ماشین آلات معدنی ایرانی افزود: تقاضا برای خرید ماشین آلات معدنی در کشور‌های همسایه زیاد و سوددهی آن بیشتر است، اما اولویت ما تامین نیاز داخلی است.

وی ادامه داد: سالانه، توان تامین ۲ هزار دستگاه از طریق تولید، بازسازی و واردات ماشین آلات معدنی در کشور وجود دارد و به دنبال آن بازسازی و نوسازی در معادن امکان‌پذیر خواهد بود. البته واردات ماشین آلات معدنی به این شکل است که عمده آن‌ها عمر بالای ۱۰ سال دارند و بیشتر هم در اختیار معادن کوچک و متوسط قرار می‌گیرند که این هیچ کمکی به افزایش بهره وری در معادن نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت تولید و تجهیزات سنگین هپکو به مشکلات بازسازی ناوگان نیز اشاره کرد و گفت: در بازسازی ناوگان معادن با سه مشکل عمده شامل نبود مکانیک باتجربه، کمبود قطعات یدکی اصلی و نداشتن ابزار و آموزش کافی مواجه هستیم و با وجود آنکه مراکز استانی برای تعمیرات ماشین آلات معدنی ایجاد شده است، اما به علت تعداد بالای ماشین آلات فرسوده، پاسخگوی نیاز معادن برای بازسازی نیست.


منتشر شده در شنبه، ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ۱۰:۱۶