تحرکات مرموزانه در بازار آهن

در روزهای انتهایی اردیبهشت ماه شاهد زیاد شدن جریان افزایشی نرخ ها در بازار آهن بودیم. در طول این هفته ، نرخ میلگرد در بازار به صورت متوسط چیزی تقریبا ۴۶۵ تومان در مقابل هر کیلوگرم و یا به عبارت دیگر ۳/۴ درصد با افزایش نرخ روبه رو شد، در این میان نرخ میلگرد آجدار سایز ۱۴ الی ۳۲ در مقابل هر کیلوگرم به طور میانگین به عدد ۱۴ هزار و ۳۱۵ تومان رسید.
باوجود اینکه بازار داخلی همچنان گرفتار کسادی است و همچنین مقدار عرضه از درخواست بیشتر است، ولی در سمت درخواست در بورس کالا با بهبود نسبی جریان موجود روبه رو بودیم. از محصولات طویل فولادی عرضه شده در بورس کالا، ۶۶ درصد به فروش رسید و شمش فولادی که در بورس عرضه شده بود تقریبا ۸۷ درصد مورد خرید و فروش قرار گرفت.
آمار منتشر شده از خرید و فروش های انجام گرفته میلگرد در بورس کالا در طول هفته قبل بیانگر آن است که، این محصول با میانگین نرخ ۱۲ هزار و ۹۶۴ تومان در مقابل هر کیلوگرم و بدون درنظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده مورد خرید و فروش قرار گرفت. در خرید وفروش های انجام گرفته شاهد رشد ۴۱۳ تومانی نرخ متوسط موزون میلگرد در مقابل هر کیلوگرم یا به عبارت دیگر رشد ۳/۲۹ درصدی در مقایسه مدت زمان هفته ای که به ۲۴ اردیبهشت ختم می شد، بودیم.
در بازرسی معاملات شمش فولادی در بورس کالا شاهد معامله شدن این محصول با میانگین نرخ ۱۲ هزار و ۲۴۶ تومان به ازای هر کیلو و همچنین بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده بودیم؛ در مقایسه به روزهایی که به ۲۴ اردیبهشت ماه منجر می شد، نرخ متوسط موزون شمش، ۴۷۰ تومان در هر کیلو یا ۴ درصد رشد پیدا کرد.
میان شمش فولادی و میلگرد در بورس کالا شاهد ایجاد فاصله نرخی بودیم که این فاصله که چیزی تقریبا ۶/۶ درصد در مدت زمان گفته شده بود، به ۵.۹ درصد در مدت زمان هفته قبل رسید ولی مدتی که ایجاد شد همچنان نتوانست سبب رضایت نوردکاران شود و این احتمال وجود دارد که به دلیل پایین بودن حاشیه میان نرخ میلگرد و شمش، نوردکاران در پی رشد نرخ تولیدات خود در مدت زمانی کوتاه باشند. از طرف دیگر یعنی در بازارهای جهانی فولاد با جریان های متفاوتی در این هفته روبه رو بودیم، به این گونه که در بازار چین، نرخ ها به واسطه سیاست های کنترلی دولت چین و تقابل پکن با مسئله سفته بازی، جریانی کاهشی را تجربه کرد. ولی در بقیه مناطق دنیا نرخ محصولات فولادی با رشد چشمگیری روبه رو بود.
با کل این تحلیل ها، دور اندیشی های انجام گرفته بیانگر آن است که احتمال افت جزئی نرخ ها در بازار های جهانی در هفته های آینده البته به حالت موقت وجود دارد؛ همچنین اقدامات دولت چین که برای کنترل نرخ محصولات فولادی می باشد و سبب شده است که نرخ ها در بازار چین افتی شود، می تواند به مرور زمان سبب افت کم نرخ ها در بقیه نقاط دنیا شود. در بازار داخلی، آینده روشنی برای ایجاد توسعه در خرید وفروش ها به چشم نمی خورد و خریداران کمی که در بازار موجود می باشند، تحت تاثیر رویداد های سیاسی داخلی و خارجی نسبت به معاملات اقدام نکرده و در این عرصه با احتیاط عمل می کنند. لازم به گفتن است که این موضوع به معنی عدم رشد نرخ ها نیست.
برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در دوشنبه، ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۲۴