تحریک ارزی در بازار آهن

در هفته قبل بازار آهن هنوز با تغییرات ارزی همراه بوده و از طرفی دیگر نبود درخواست در این بازار و اثر بنیادی نیز از سوی دیگر آشکار بود. باوجود تغییرات بسیار ارز در این هفته بالاخره قیمت دلار با ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان بسته شد و متوسط هماهنگ حواله نیما نیز به ۲۳ هزار و ۸۶۰ تومان رسید.
در بازار ارز همچنان با دو علت رشد درخواست مصرفی برای آخر سال و همچنین نقد نشدن مطالبات ارزی روبه رو هستیم. در دیگر سو مسئله برجام نیز بر سر این بازار سایه انداخته است که با وجود امید به برگشت آمریکا به برجام قبل از ورود بایدن، این امید بعد از ورود دولت تازه به کاخ سفید کم کم از میان رفته است و همچنان تکلیف برجام معین نیست. 
در بازار آهن نیز سردرگمی کاملا قابل مشاهده است که مردم از این شرایط نامنظم بسیار ناراضی بوده و پیام های ارسالی بیانگر این مسئله است زیرا که مردم بیان دارند که با رشد قیمت دلار قیمت مقاطع با رشد بسیاری همراه است ولی با افت قیمت دلار این بازار تلاش به پایدار نگه داشتن قیمت محصولات خود دارد و گاهش افت بسیار کمی در این بازار دیده می شود. 
اگرچه در هفته قبل بیشتر اصول فروش مقاطع فولادی با دقت به تغییرات قیمت ارز نرخ های خود را بالا و پایین بردند. در نتیجه میانگین نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد در طول یک هفته قبل با افزایش ۲۹۳ تومانی به ۱۳ هزار و ۴۱ تومان رسید. همچنین نرخ نبشی نیز در بازار آزاد با رشد ۳۰۶ تومانی به نرخ ۱۳ هزار و ۶۴۰ تومان رسید. و متوسط نرخ پروفیل نیز در بازار آزاد با در نظر گرفتن ضخامت ۲ با افزایش ۸۳۶ تومانی به ۲۲ هزار و ۵۵۰ رسید و قیمت انواع لوله ها نیز مانندنرخ لوله مانیسمان پایدار بوده است ولی نرخ لوله درزدار و نرخ لوله داربستی با تغییرات همراه بوده است .
متوسط نرخ انواع شمش القایی در بازار آزاد با افزایش ۴۵۰ تومانی به ۱۱ هزار و ۷۷۵ تومان رسید و همچنین نرخ ورق سیاه ۲ رول عرض ۱.۲۵ فولاد مبارکه در بازار آزاد با رشد ۱۰۰۰ تومانی ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان نرخ خورد.از طرفی دیگر در بورس کالا پس از دو هفته اعمال ضریب ۷۵ درصد CIS  در خرید و فروش های مقاطع طویل فولادی، در هفته قبل در روز عرضه مقاطع ضریب ۸۰ درصد اعمال شد، ولی ۹۵/۷ درصد حجم عرضه میلگرد آجدار با طول عادی به نرخ ۱۲ هزار و ۵۳۱ تومان با حساب کردن مالیات و رقابت ۰/۷ درصدی خرید و فروش شد.
باید دقت داشت که دراین هفته رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر خواهد کرد، ولی چشم اندازی برای رفع مسئله های موجود دیده نمی ‌شود، زیرا قطعا برای غربی ها لغو تحریم‌ ها هدف نیست و از طرفی دیگر، ایران می‌ گوید تنها لغو عملی تحریم‌ها را می پذیرد.  جریان های خرید و فروش های بورس کالا و بازار ارز نشان می ‌دهد احتمالا دراین هفته نیز شاهد تغییر رو به صعودی نرخ ها در بازار فولاد کشورالبته با سرعت کم خواهیم بود، مگر این که در عوامل خارج بازار رویداد مهمی اتفاق افتد.
برچسبها: نرخ نبشی  نرخ میلگرد  لوله داربستی  ورق سیاه پروفیل


منتشر شده در یکشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹