تحلیل وپیش بینی بازار آهن و فولاد در ماه گذشته

به گزارش آهن آپ:

بازار فولاد کشور از ابتدای امسال وارد یک روند صعودی شد و تا انتهای فصل بهار همین روند را دنبال کرد. اما از ابتدای تیر ماه به دلایل مختلف از جمله پایین آمدن قیمت جهانی فولاد، ثبات نسبی نرخ ارز و کاهش تقاضا، قیمت اکثر مقاطع فولادی اندکی کاهش یافت. به این ترتیب، تا اواسط تیر ماه روند نزولی قیمت در بازار آهن کشور ادامه داشت. از اواسط این ماه هم بازار به یک ثبات نسبی رسیده و تا اواخر تیر آرامش خود را حفظ کرد. از این رو می‌توان گفت برآیند قیمت محصولات فولادی در تیر ماه، به طور کلی یک روند کاهشی را تجربه کرد.

تغییرات قیمت مقطع فولادی در تیر ماه 1401

با توجه به این که بازار فولاد کشور در تیر ماه به صورت کلی یک روند نزولی را پشت سر گذاشت، این موضوع اکثر مقاطع را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش قیمت آن ها شد. بیشتر کارخانه های تولیدی در این حوزه هم نرخ فروش محصولات خود را نسبت به قبل پایین آوردند. 

میلگرد همواره نسبت به سایر محصولات فولادی امواج بازار را سریع‌تر دریافت کرده و معمولا در اعمال تغییرات پیشتاز است. در همین راستا، نرخ فروش میلگرد در تیر ماه امسال با بازار هماهنگ بوده و از ابتدای این ماه شروع به کاهش کرد. این افت قیمت در بیشتر شرکت‌ها تا دهه اول و اواسط ماه ادامه داشت و سپس چند روزی رو به بالا حرکت کرد. اما مجددا کاهش نرخ این مقطع مهم فولادی آغاز شد و تا انتهای تیر ماه یک روند نزولی خفیف را طی کرد.

در این بخش، نمودار قیمتی میلگرد ۱4 ذوب آهن اصفهان را برای تان آورده ایم همانطور که مشاهده می شود طی این ماه هم نوسانات متعددی را تجربه کرده اما برآیند نهایی تغییرات نزولی بوده است. 

 البته باید به این نکته هم توجه داشت که شیوع دوباره کرونا و البته وقوع سیل این روزها هم می‌تواند تاثیر گذار باشد و قطعا باید برای هر تصمیمی، این مسائل را هم در نظر داشته باشید.


منتشر شده در یکشنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۴۹