تداوم ثبات قیمت آهن آلات

به گزارش آهن آپ: بر اساس اخبار بازار ارز نرخ دلار با اندکی افزایش در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید، اخبار بازار آهن نیز بیانگر ثبات قیمت آهن آلات در غالب شرکت‌ها بود البته چند شرکت نیز محصولات خود را با کاهش قیمت عرضه کردند.

از آنجایی که در آغاز هفته جاری رویداد جدیدی که بازار را تحت تأثیر قرار دهد مشاهده نشد، از طرفی هم نوسان شدیدی در نرخ دلار اتفاق نیفتاد و همچنین بنابر دلایلی که در گزارش‌های پیشین یاد کردیم، درحال حاضر با رکود تقاضای مصرفی مواجه هستیم، از این رو شرکت‌ها نیز تغییر محسوسی در قیمت‌ها اعمال نکردند. در پی همین امر ثبات گسترده‌ای در بازار آهن حاکم بود که شرایط را برای خریداران تسهیل می‌کرد زیرا تقاضای سرمایه‌ای نیز در بازار ایجاد نشده بود.

براساس تجربه و بررسی شرایط فعلی پیش ‌بینی می‌شود ثبات قیمت‌ها در بازار آهن همراه با نوسانات کاهشی و افزایشی جزئی و محدود ادامه داشته باشد زیرا همانطور که ذکر شد در فاکتورهای تأثیرگذار در روند بازار نیز تغییری ایجاد نشده است.

تحلیل آهن آپ از قیمت روزانه اهن بیانگر ادامه روند تثبیت قیمت میلگرد در اکثر مبادی فروش بود البته چند شرکت نیز با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی محصولات خود را عرضه کردند. قیمت نبشی و ناودانی نیز همچون روزهای گذشته تغییری نداشته و با ثبات همراه بود.

قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی در اکثر شرکت‌ها با ثبات قیمت همراه بود اما در بخش شاخه‌فروشی کاهش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی در برخی مبادی فروش مشاهده شد. قیمت پروفیل نیز در غالب شرکت‌ها بدون تغییر بود و ثبات نسبی را تجربه کرد.

تسهیل صادرات فولاد

محمدرضا هوشمند فعال صنعتی با اشاره به علل بالا رفتن نرخ مواد اولیه تولید فولاد اظهار کرد: افزایش بهای انرژی و کاهش تولیدات چین، افزایش قیمت جهانی فولاد را به دنبال داشته است. همچنین براساس آمار موجود تقاضای مصرفی فولاد از سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا رفته‌رفته کاهش یافته است به طوری که سال گذشته این آمار به ۱۲/۷ درصد رسید اما این آمار در سالجاری حدود ۱۲/۲ درصد رشد داشته باشد و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده نیز ۳ الی ۴ درصد افزایش داشته باشد.

همانطور که گفتیم افزایش قیمت انرژی و کاهش تولیدات فولادی چین افزایش نرخ فولاد را محتمل‌تر می‌کند و از سویی دیگر نرخ قراضه آهن که به نرخ آهن اسفنجی وابسته است درحال حاضر روندی صعودی و رو به رشد در پیش گرفته است.

هوشمند در ادامه گفت: از طرفی در یکی از بندرهای هند برای ورود کانتینرهای محموله‌ای ایران حد و حدود جدیدی تعیین شده و مانع از ورود کانتینرها به آنجا می‌شود که این امر خریداران هندی را ممکن است با آسیب‌هایی مواجه کند، به همین جهت احتمال افزایش هزینه تمام شده فولاد به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه بسیار بالاست که خود به روند افزایشی قیمت‌ها دامن می‌زند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اوضاع اقتصادی آمریکا و کاهش تولید فولاد در چین و همچنین محدودیت‌های اعمال شده در هند افزایش قیمت فولاد امری دور از انتظار نیست. همچنین با توجه به نوسان نرخ سنگ آهن و افزایش نرخ قراضه آهن به موازات آهن اسفنجی، پیش‌بینی می‌شود نرخ فولاد میانی هم رشد داشته باشد.

این فعال صنعتی بیان کرد: با توجه به شرایط ذکر شده ارائه تمهیدات لازم و اصولی و همچنین تدوین برنامه اساسی توسط وزارت صمت، صادرات مواد معدنی را تسهیل می‌کند که همین امر به صدور محصولات فولادی منجر شده و در نتیجه حمایت از تولیدکنندگان فولاد را در پی خواهد داشت، اما همه این شرایط منوط به توازن، ثبات و حمایت از تولید و تولیدکنندگان است که شرایط بهتری را برای صادرات فولاد مهیا می‌کند.

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۰۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳