تدبیر جدید بازار فولاد

مدیریت بازار فولادطبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، پیشنهاد اخیر مجلس درباره  نرخ گذاری امری از نکته های مثبت زیادی بهره مند است؛ ولی در یک بند دلواپسی های ویژه ای در آن پنهان است که وحشت از نرخ گذاری امری به روشی تازه ولی قانونی را شامل می شود که در تاریخ بازار فولاد سابفه نداشته و عدم کارآیی آن در بازاری مثل خودرو ثابت شده است.
ضررات نرخ گذاری امری به اندازه ای آشکار شده که هیچ فرد یا گروهی حاضر به دفاع از این روش قیمت گذاری نیست، ولی خیلی از تصمیم سازان اقتصادی گویا اشرافی بر نرخ گذاری امری و روش های تازه آن ندارند. در طرح اخیر اعلام شده مجلس برای مدیریت بازار فولاد، ردپای قیمت گذاری امری با اعمال بوجود آوردن سقف و کف نرخ ها قابل رهگیری است.
دقت نمایندگان به بازار فولاد به طور قطعی نکته مثبتی است، ولی دخالت در نرخ ها آن هم در وضعیتی که در بالاترین قیمت قرار داریم و عوض شدن در خصوصیات بازار روشن و غیرقابل کتمان است، پذیرفتنی نیست.این در صورتی است که این طرح ارائه شده مخالف ماده ۱۷ و ۱۸ قانون ابزارهای مالی است و وظیفه بورس کالا را زیر سوال می برد.
در ماه ها و سال های قبل نرخ گذاری امری را به دفعات به روش های گوناگون تجربه کرده ایم هر دفعه نرخ گذاری امری روش خود را عوض کرده و ریزبینانه تر آن را به روز کرده است.این روند همچنان هم تداوم دارد و سر از نقشه پیشنهادی مجلس برای مدیریت بازار فولاد درآورده است آن هم در وضعیتی که اکثر نمایندگان به وضوح از  این طرح (نرخ گذاری امری) انتقاد می کنند، اما می بایست بیان کرد که نرخ گذاری امری در حال عوض شدن است.
بند ۲ از ماده (۱) پیشنهادی مجلس اگر درست نشود امکان قیمت گذاری امری را در ماهیت خود پنهان دارد آن هم در وضعیتی که برای مدیریت یک بازار در حال قانون نوشتن هستیم که ضد تحربه های جهانی است. اینکه داخل یک طرح پیشنهادی یک بند ویژه پنهان شده و در متن از نرخ گذاری امری انتقاد شده اما روش تازه ای از همین قیمت گذاری امری به افراد مجلس نشان داده می شود، از خصوصیات ویژه ای خاصی است که تا حالا وجود نداشته است.

 

برچسب ها :آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۳