ترس از آینده نرخ میلگرد

با دقت به حجم بسیار مصرف میلگرد در حیطه های متفاوت مانند ساخت وساز، دوراندیشی نرخ میلگرد در امسال را می توان بسیار حائز اهمیت دانست. این محصول از آنجایی که به عنوان یکی از مواد اولیه کاربردی در صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، از این جهت در به نتیجه رسیدن بسیاری از پروژه های صنعتی نقش بسیاری دارد. دوراندیشی نرخ میلگرد در امسال سبب می شود تا درخواست کنندگان این محصول بتوانند در خصوص با خرید میلگرد تصمیمات بهتری اتخاذ کنند. در دوراندیشی نرخ مقاطع فولادی مانند میلگرد عوامل متفاوتی اثرگذار هستند از این جهت نمی توان در دوراندیشی نرخ این محصول تنها به یک عامل تاثیر گذار بسنده کرد.
 به صورت قطع در تهیه میلگرد با کیفیت بیشتر باید مخارج بیشتری هم پرداخت کرد چون کیفیت بالای محصول به مدیریت دقیق تر بر تولید آن و همچنین استفاده از مواد با کیفیت بستگی دارد. این وضعیت سبب می شود که مخارج تمام شده تولید رشد یافته و از طریق آن نرخ میلگرد نیز رشد کند. ولی لازم گفتن است که اگر نرخ میلگرد به علت بهبود کیفیت رشد کند تا میزانی قابل توضیح و مورد پذیرش درخواست کننده خواهد بود.
نرخ ماده اولیه قسمت اصلی اثر گذار بر نرخ میلگرد می باشد چون شمش فولادی مورد احتیاج برای تولید میلگرد بر طبق قیمت روز دلار نوسان می کند. از این جهت نوسانات و تغییرات جریان قیمت دلار اثر مستقیمی بر مخارج تمام شده تولید میلگرد خواهد داشت. نکته حائز اهمیت دیگر که باید آن را نیز در نظر گرفت این است که به صورت معمول رشد نرخ دلار اثر بیشتری در مقابل افت آن بر نرخ ها می گذارد.
محصولی که بعد از نرخ گذاری از طرف تولیدکننده روانه بازار می شود همچنان می تواند دستخوش نوساناتی در نرخ شود؛ چون بیرون از کارخانه نیز علت هایی هستند که بر جریان بازار میلگرد اثرگذار هستند. این عوامل می تواند شامل تغییرات بازار دلار تا قرارگرفتن در وضعیت غیرقابل دوراندیشی مانند شیوع کرونا شوند که همگی می توانند در نوسان سرنوشت مقاطع فولادی تاثیرگذار واقع شوند. عرضه کنندگان میلگرد برای اعلام نرخ کالای خود مواردی شامل قیمت دلار، بورس کالا و عرضه و درخواست را در نظر می گیرند. در حقیقت برای دوراندیشی نرخ میلگرد باید شناخت کاملی از این سه عامل داشت و همچنین اثرات آن را بر بازار تحلیل و بازرسی کرد. 
 در آخر، در خرید و فروش میلگرد، وضعیت روز بازار بسیار اثر گذار خواهد بود در نتیجه می توان گفت که با دقت به آنچه در سال قبل روی داده و همچنین با درنظر داشتن رخداد های سال پیش رو، دوراندیشی نرخ میلگرد تامیزانی امکان پذیر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که درصدی را نیز می باید برای تحقق نیافتن این دوراندیشی درنظر داشت.
 


منتشر شده در شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۳