ترس بازار آهن از کاهش نرخ ها

بی ‌معامله ماندن قسمت بسیاری از شمش‌های عرضه ‌شده در بورس کالا و رقابت شمش‌های خرید وفروش  شده روی قیمت پایه در معاملات ، اولین نتیجه تصمیم  چند روز قبل وزیر بود. پس از این رویداد هم از نرخ های اعلامی بیشتر نوردکاران فولادی به غیر از حیطه لوله و پروفیل بوی پایداری به شامه ها می ‌رسد و معاملات در بازار آزاد آهن نیز ظاهرا راکد شده است، زیرا همه در انتظار مشاهده نتایج تصمیمات بعدی وزرات صمت هستند.
در این بین ولی قسمت زیادی از بنگاه‌ داران محصولاتشان را درمقایسه به قیمت های اعلامی نوردکاران با تخفیف تقریبا بسیاری ارائه می‌کنند و نرخ های بازار آهن از قیمت های اعلامی اصول رسمی فروش نوردکاران بعضا میان ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان کم تر است؛ رویدادی که نشان از ترس بیشتر آهن‌ فروشان از افت زیاد نرخ ها در بازار آزاد در روزهای آتی دارد. 
البته بورس کالا زیر بار افت نرخ پایه شمش بلوم و تختال نرفت و همچنان بورس کالا نرخ پایه مقاطع طویل فولادی را بر اصول ضریب ۸۰ درصدی مشخص شده در دستورالعمل مشخص کرده است و البته قائم ‌مقام این شرکت نیز با ارسال نامه‌ای به معاون معدنی وزیر صمت، به صورت آشکار با تقاضای این وزارتخانه درباره افت ضرایب محصولات صادراتی منطقه CIS ناسازگاری کرد. 
بر این طبق، با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده نرخ پایه میلگرد در خرید وفروش ها ۱۴ هزار و ۸۳ تومان و نرخ پایه نبشی و تیرآهن ۱۴ هزار و ۶۴۶ تومان مشخص شده است. اکنون اگر قرار باشد نرخ پایه این مقاطع حدودا غیرممکن عملی شدن تقاضای وزیر صمت از طرف شرکت بورس کالا در هفته‌های آتی، برطبق ضریب ۷۰ درصد مشخص شود، نرخ پایه میلگرد با حساب کردن مالیات به ۱۲ هزار و ۳۲۳ تومان و نرخ پایه نبشی و تیرآهن نیز به ۱۲ هزار و ۸۱۵ تومان خواهد رسید. 
این میان ولی باید دقت داشت که تصمیم وزیر که ظاهرا با فشار مقامات قضایی کشور و هیات رئیسه مجلس درخصوص افزایش بسیار نرخ محصولات فولادی در هفته‌های قبل گرفته شده است، هر چند که می‌تواند قدمی برای افت قیمت فولاد در بازار داخلی باشد، ولی برعکس آشکار دستورالعمل کمیته هماهنگی اقتصادی دولت است؛ زیرا در ماده یک و جدول پیوست این دستورالعمل به طور آشکار درج شده که نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا باید برطبق ضریب ۸۰ رصد قیمت محصولات صادراتی منطقه CIS در آخرین هفته ماه میلادی قبل از عرضه براساس اعلام نشریه متال بولتن باشد.
برچسبها:میلگرد  نبشی و تیرآهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۵۹