ترس و انتظارها در صنعت فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ،  در پی ترس و انتظار در صنعت فولاد، متحصصان پرکار در حیطه  صنعت فولاد معتقدند که هرچند بازار فولاد تحت تاثیر تحریم‌های بازار بین‌المللی فولاد و سنگ‌آهن سایر کشورها می‌باشد، اما تا حالا رشد خوبی  داشته‌است. می شود  کارکرد  این صنعت را در این سال‌ها بررسی کنیم و پیشرفت  آن  را ببینیم.

همانگونه گه مطلعید صنعت فولاد از جایگاه ارزشمندی  در اقتصاد ایران بهره مند است. دراین سال‌ها  فولاد و صنایع مربوط به آن با دقت  به افت سرمایه های نفتی کشور بدنبال  تحریم‌های بین‌المللی توانسته‌اند در ارزآوری برای کشور عملکرد خوبی به جا بگذارند . به همین صورت، حجم اهمیت و تأثیرگذاری این حرفه بسته به گذشته زیادتر شده‌است.
به همین صورت در این سال‌ها کارکر خوب  صنایع فولاد کشور و حجم تاثیر آن بر پیشرفت  اقتصادی کشور، سبب شد که صنعت فولاد در دوره تازه  تحریم‌های ایالات متحده و از همان اول در لیست تحریم‌ها باشد.

تحریم‌ها از طرف دولت آمریکا سبب شده که در هر نوبت محدودیت‌های زیادتری  بر صنعت فولاد ما اعمال شود. با این وجود، در سال 2019 اطلاعات خوبی از کارکرد صنعت فولاد کشورمان تثبیت شده‌است.

از سال پیش تا حالا بر حجم تحریم‌های وارد شده بر کشور از سوی آمریکا افزوده شد. دیگر کشورها هم بر ضد ایران دست به عملیاتی  در ادامه تحریمات آمریکا زدند. در سیر تازه  تحریم‌ها با سختی بیشتری اعمال شدند و صنایع فولاد، پتروشیمی نفت، حمل و نقل دریایی، بیمه، بانک، صنایع خودروسازی و غیره بر اقتصاد کشور اثر گذاشتند و درجریان آن اخلال بوجود آوردند  .

قریب  به دو سال است که از آغاز دوباره ی  اعمال تحریم‌ها بر ایران می‌گذرد. کلاً، کشور ما در مدت 4 مرحله تحریم شد و هر سری صنعت فولاد هم  جزو این تحریم‌ها قرار گرفت. می شود گفت که اولین تحریم‌ها از مردادماه سال گذشته شروع شدند که فولاد هم از همان اول جزو این تحریم‌ها بود.

در 13 آبان‌ماه سال 1379، در اردیبهشت و دی ماه سال 1398 هم، این صنعت دوباره در مقابل تهدید قرار گرفت. با وجود همه ی دشواری های برگرفته از تحریم‌ها، در سال کنونی عملکرد صنایع فولاد کشور در حیطه تولید و صادرات مثبت و درخشان ارزیابی شده‌است.بودن  نام صنعت فولاد کشور در لیست تحریم‌های ایالات متحده، نشان دهنده ی مهم بودن و تأثیر صنایع فولادی کشورمان دارد. بدون تردید ایالات متحده هم  معتقد بوده و هست که صنعت فولاد ایران، در مدت  این سال‌ها بازتاب مثبتی از خود نشان داده است . در نتیجه تحریم این صنعت که سهم خیلی خوبی در پیشرفت اقتصادی کشورها بر عهده دارد، می‌تواند آسیبی بر بدنه اقتصاد ایران بزند.


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷