ترکش های بورس بر جان بازارآهن

بازرسی های انجام گرفته بر بازار شمش و مقاطع طویل فولادی در مدت زمان روزهای نشان دهنده وجود تناقض در بین دو بازار ذکر شده می باشد. با وجود رونق بازار شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا به واسطه انگیزه های صادراتی، عدم درخواست مصرفی و سرمایه ای سبب شده است که بازار مقاطع طویل فولادی در رینگ خرید وفروش های بورس کالا و همچنین بازار آزاد با کسادی سنگینی روبه رو شود. دراین میان اعمال فروش های اعتباری برای مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا سبب شد از کسادی در این بازار مقداری کم شود و منتهی به انجام معامله محصول از این بازار با قیمتی بیشتر از نرخ روز در بازار آزاد شود.
کسادی در بازار مقاطع طویل فولادی از طریق غییرات ارزی، در طول مدت زمان هفته قبل شدت گرفت؛ این مسئله در صورتی است که در موقع مشابه سال گذشته یعنی هفته ابتدایی اردیبهشت سال ۹۹ در این بازار با اوج گیری در درخواست مصرفی و سرمایه ای روبه رو بودیم. ولی امسال تعدیل توقعات تورمی و همچنین سیگنال های منفی انتظارات ارزی در هفته های شروع سبب شده تا با عقب نشینی خریداران از این بازار مواجه شویم. در بازار شمش فولاد اما جریان کاملا مختلفی را شاهد بوده و بالا رفتن قیمت جهانی سبب شده تا خرید از رینگ معاملاتی بورس کالا از طریق تولید و صادرات محصول توجیه اقتصادی داشته باشد.
بورس کالا وضعیت تقریبا پیچیده ای را طی کرده است. به این صورت که در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت، رینگ خرید و فروش بورس کالا میزبان عرضه تقریبا ۱۳۲ هزار تن شمش فولادی بود، برای مقدار در نظر گرفته شده درخواستی برابر با ۱۹۰ هزار تن در بازار به ثبت رسید و در پایان منتهی به خرید و فروش ۹۷ هزار تن محصول از این بازار شد. قیمتی که برای این محصول در بازار در نظر گرفته شده بود عددی مقابل ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان درمقابل هر کیلوگرم بود که نسبت به قیمت پایه هفته گذشته افزایش۱۸۰ تومانی در هر کیلوگرم را تجربه کرده است.
لازم به تذکر است که این نرخ پایه حدود برابر متوسط قیمت خرید وفروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا در هفته قبل بود، از این رو توقع می رفت تا خریداران از این عرضه با درنظر گرفتن سابقه رویکردی خریداران موجود در این بازار در مدت زمان هفته های اخیر استقبال کنند. در پایان رقابت بین خریداران شمش فولادی عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا سبب شد که قیمت معامله شمش در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت به رقم ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان برسد.
شمش فولاد در رینگ خرید و فروش بورس کالا در صورتی با این قیمت مورد خرید و فروش قرار گرفت که قیمت پایه ای که برای میلگرد فولادی در نظر گرفته شده بود،  در روز بعدی یعنی ۸ اردیبهشت ماه ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان درمقابل هر کیلو گرم اعلام شد. با وجود اینکه بین قیمت پایه عرضه شمش و میلگرد به عنوان محصول نهایی، اختلاف غیرقابل قبولی وجود داشت، ولی از عرضه شمش فولاد در بازار معاملاتی بورس کالا استقبال خوبی صورت گرفت.
در کل، بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در صورتیکه با کسادی سنگینی روبه رو شده است که به دید سنتی در موقعی قرار داریم که موقع اوج سنتی درخواست می باشد، اما علتی مانند نداشتن اطمینان کافی به آینده بازارها با دقت به اینکه قیمت ارز دارای جریان کاهشی می باشد و همچنین افزایش بیشتر از اندازه توقعات مصرف کننده در ماه های گذشته سبب شده تا درخواست فصلی در این بازار مشاهده نشود.

برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۴۷