تسلط نداشتن کافی به بازار و صادرات

به گزارش آهن آپ ، نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ورود مجلس به کنترل بازار فولاد کشور را دخالت در وظیفه های ذاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت تلقی کرد و تاکید کرد هر چند این کار با قصد درست کردن نقص های صنعت فولاد انجام شده، ولی نه فقط جایگاه مجلس بالاتر از پرداخت به کارهای جزئی صنایع است، لاکن دستورالعمل‌های این گزارش زیاد با حقیقت های این صنعت همخوانی نداشته و نمی تواند کمک کننده باشد.
کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای به بررسی بازار فولاد رسیدگی کرده است. این کمیسیون بیانیه یادشده را با عنوان «طرح پیشرفت و تولید پایدار چرخه فولاد» تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده و در آن بر حجم مصرف داخلی و صادرات فولاد تمرکز داشته است. بی خبر از اختلاف عنوان و محتوای گزارش و با دقت به اینکه کمیسیون صنایع و معادن با قصد پیشرفت شرایط موجود صنعت فولاد کشور دست به مدیریت طرح ذکر شده زده است، اما شرح گزارش بیان می کند دستورالعمل‌های آن زیاد با حقیقت های این صنعت همخوانی ندارد و نمی‌تواند کمک کننده باشد.
قدیر قیافه  نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در تعریف زیادتر گفت: این بررسی با عنوان طرح تولید استوار چرخه فولاد پخش شده در صورتی که مفاد آن، بیانگر طرح‌های توزیع و کنترل بازار است، در صورتی که کنترل بازار مانند وظایف وزارت صمت به حساب می‌آید. وی اضافه کرد: به باور من یکی از علل ورود نماینده های مجلس به این کار این است وزارت صمت در جایگاه اصلی ترین وزارتخانه کشور در یک دوره چندماهه خالی از حضور وزیری بود که قادر باشد کارها را جلو ببرد. 
عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه آنچه از طرف نماینده ها در طرح ذکر شده آمده، در حد فرمان و بخش نامه انجام یک کار است، اظهار کرد: دقت داشته باشید آنچه مجلس تأیید می‌کند، مقررات است و باید عملی شود و هنگامی که نماینده های مجلس به این کار وارد می‌شوند، انعطاف‌پذیری وزارت صمت را از آن محروم می‌کنند و اگر قرار باشد در آنچه از طرف مجلس فرستاده شده دگرگونی انجام شود ، احتیاج به ورود نمایندگان است و نمایندگان می بایست به آن دگرگونی رای دهند، در صورتی که جایگاه مجلس بالاتر از این است که به این جزئیات وارد شود. 
قیافه در ادامه به بی برنامگی محتوا گزارش با حقیقت صنعت فولاد پرداخت و گفت: موضوعی مثل تشکیل برابری نرخ فرآورده ها در بورس کالا و حذف رانت برآمده از اختلاف نرخ ها و بازار که در گزارش به آن اشاره شده، خیلیی کار پسندیده‌ای است ولی این موضوع  قبل از این در قانون ها دیده شده بود، پس ورود مجلس به این کار می‌تواند به معنی دخالت در وضیفه های ذاتی وزارت صمت لحاظ شود. 
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: موضوع دیگری که در این طرح بیان شده، دوام ارزانی فرآورده های فولادی است، این کار چگونه باید صورت گیرد؟  در صورتی که ثابت شده به علت قوانین غلط صادرات کشور افت کرده و این اسباب ارزانی را محیا کرده است. 
ایشان خاطرنشان کرد: ورود مجلس به این موضوع اثرات مطلوبی در پی ندارد هر چند اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با نظر مثبت دست به این کار زدند، ولی این ورود به وضعیت کشور یاری نمی‌کند. قیافه همینطور بیان کرد: بعضی از مسائل طرح شده در گزارش هم نشان از فقدان تسلط کافی به بازار و صادرات دارد، مثلاً آنچه در بند یک ماده ۲ آمده و می‌گوید در صورت اختصاص دادن صادرات به تولید‌کننده به اندازه اضافی عرضه در بورس کالا، حداکثر وقت مجاز صادرات کالا از طرف تولید کننده برای آن بار ۴ هفته خواهد بود، در صورتی که این امکان وجود ندارد که تولیدکننده در ۴ هفته محصولش را به بندر انتقال دهد و قادر باشد در وضعیت تحریمی محصول خود را با کشتی به مقصد مورد نظر ارسال کند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۳۰