تشنج قیمت لحظه ای آهن

با دقت به جریان رشدی ارز دراین روزها و قرارگرفتن دلار آزاد در مرز ۲۰ هزار تومان بازار آهن بسیار نابه سامان است. این نرخ در صورتی به ثبت رسیده است که قیمت خرید نیمایی ارز برای اولین روزکاری در تیرماه امسال تقریبا ۱۶ هزار و ۳۵۰ تومان می باشد؛ به بیانی دیگر یعنی همراه افزایش قیمت های آزاد، جریان افزایشی نرخ ارز نیمایی واضح است که باعث آشفتگی بیشتر  حال بازار فولاد و آهن در برابر زمان های شبیه شده است.
در هفته‌های پیش و حتی دو ماه اول امسال شرایط صادرات ما به کشورهای منطقه مانند عراق با محدودیت سختگیری مواجه شده است. به بیان ساده‌تر هم محصول اندک تری به کشورهای همسایه صادر شده و هم ورود اسکناس به کشور محصور شد که نتیجه آن افت عرضه فیزیکی ارز در کشور است. در نتیجه در این وضعیت نمی‌توان گفت که تصور تورمی نیرومندی دراین بازارها وجود ندارد. از سوی دیگر به این نکته نیز باید توجه کرد که نرخها در بازارهای جهانی در مقابل روزهای قبل از تشنج کرونا اعداد کمی را نمایش می‌دهد؛ در نتیجه این موضوع سبب شده که شاهد افزایش بسیار نرخها از این کانال نباشیم. 
اکنون اگر در شرایط فعلی نرخ های جهانی هم  اقدام به افزایش نرخ کنند، در برابر چند هفته پیش نرخ های بیشتری تجربه خواهد شد اما توقع داریم که به‌دلیل تصورهای اغاز فاز دوم کرونا، نرخ های جهانی به حالت امیدواری در همین سطح باقی مانده یا حتی با عقب‌گرد نسبی مواجه شوند. البته درخواست به وجودآمده در بازار محصولات فولادی درصورتی رو به رشد است که بیشتر انبارهای تجارت کنندگان پر از محصول بوده و افزایش درخواست از طرف بازار مصرف تشدید نمی‌شود. جریان افزایشی قیمت ارز آزاد و پیش‌بینی رشد نرخ انواع محصولات سبب لبریز شدن نقدینگی به بازار و افزایش درخواست دروغ شده است. اکنون نرخ محصولات فولادی به‌صورت لحظه‌ای با قیمت ارز تغییر می‌کند و با وجود رشد قابل اهمیت نرخ محصولات همچنان صف طولانی خریداران در بازار آزاد مشاهده میشود که این مسئله نشان‌دهنده تصور تورمی تجار بازار است.
 


نرخ لحظه ای


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۶