تشنج نرخ در بازار آهن

بازارآهن

در وضعیتی که بازار آزاد آهن در فصل سرد سال و ادامه افت توقعات تورمی متاثر از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا معمولا باید در کسادی بسیاری قرار داشته باشد، ولی بعضی حدس ها از احتمال شروع شدن دوباره موج افزایش نرخ ها از این هفته حکایت دارد و احتمالا کابوس میلگرد ۱۵ هزار تومانی تا دو هفته آینده  دور از ذهن نباشد.
البته در روز قبل خبرها از ثابت بودن یا افت ملایم نرخ ها در اصول فروش داستان داشت ولی با دقت به نزدیک شدن به نوسان نرخ پایه شمش و مقاطع در بورس کالا اگر هم این هفته نرخ ها در مقابل افزایش استقامت کنند، بازار در هفته‌های آینده برای رسیدن به نرخ بورس کالا ناگزیر به افزایش بسیار نرخ‌ها خواهد شد. البته یخ زدگی درخواست در بازار به دلیل افت فعالیت‌های ساختمانی در فصل سرما و اجرایی نشدن طرح‌های عمرانی دولت به دلیل کمبود بودجه می‌تواند سدی نه بسیار مقاوم در مقابل جریان افزایشی بازار باشد.
در دستورالعمل تازه دولت، قیمت های پایه بورسی باید بر اصول متوسط نرخ محصولات فولادی منطقه  CIS در نشریه متال بولتن در هفته پایانی ماه میلادی در نظر گرفته شود. مسئله ای که با دقت به افزایش بیشتر از ۹۰ دلاری نرخ بیلت و تقریبا ۱۵۰ دلاری قیمت میلگرد صادراتی منطقه CIS از هفته گذشته از اجرای دستورالعمل تازه تا به حال سبب شده است که مسافت ۲ تا ۳ هزار تومانی در بین قیمت های پایه شمش بلوم، میلگرد و بقیه محصولات فولادی در هفته‌های قبل با قیمت های پایه حدسی این محصولات در بورس کالا از هفته سوم دی ماه به بعد یعنی موقع عرضه‌های بورسی ماه آتی میلادی، ایجاد شود.
با وجود این که درحال حاضر میانگین قیمت میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد از مرز ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان نیز بیشتر شده است، ولی با دقت به نرخ دسی میان ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار برای میلگرد صادراتی CIS در هفته پایانی ماه دسامبر و با در نظر گرفتن قیمت تقریبی ۲۵/۵ تا ۲۵.۶ هزار تومان برای دلار نیمایی، نرخ پایه سبد مخلوط میلگرد در بورس کالا در هفته آتی می‌تواند به ۱۴/۲ تا ۱۴.۵ هزار تومان برسد.
برچسبها:میلگرد  


منتشر شده در دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۴۴