تعرض مردم به بازار آهن

بازار آهن


به گزارش آهن آپ ، بعد از ایجاد عرصه های کم بودن عرضه در بازار داخلی و آشوب های تاثیر پذیر از تغییرات دلار بازار ازاد به دنبال جریان صعودی نرخ صادراتی شمش به یکدیگر کمک کردند تا وضعیت را برای تغییر گیری بازار آزاد شمش مهیا کنند. پس از آخرین دفعه ای که شمش در بورس کالا عرضه و خرید و فروش شد، روش شایع عرضه شمش با مرکزیت فولادسازان بزرگ به بازار توسعه چین به هم خورد، به صورتیکه عرضه شمش به بازار داخلی گسسته و دنبال آن توسط رشد قیمت دلار و رشد قیمت صادراتی شمش بازار داخلی مشتاق تر از همیشه منتظر عرضه شمش بود.
آغاز رسمیت دادن به این رشد نرخ ها روز سه‌شنبه هفته پیش بود که ۲۶،۵۳۲ تن میلگرد آجدار با قیمت رقابتی متوسط سنجیده ۷۰،۵۹۸ ریال در بورس کالا خرید و فروش شد که این قیمت تقریبا ۸ درصد بیشتر از قیمت میلگرد دریای سیاه با میانگین نرخ ۴۰۷.۵ دلار/تن بود، زمانی که در بورس کالا محصول نهایی از ۸ درصد بیشتر از قیمت جهانی تایید می شود، طبیعی است که روز پس از آن یعنی روز چهارشنبه هم این سیگنال تایید به رقابت تلاطمی شمش منتهی میشود و در حقیقت آدرس تایید ۱۵.۷ درصد بیشتراز قیمت شمش به بازیگران این داستان خواهد بود .
حقیقت این است که خودشان هم می دانند قیمت پایه با لطف به سقف باز رقابت ها تماما نمایشی است و این بازی ها فقط برای ظاهر سازی به توجه قیمت پذیرفته شده انجمن مدیریت بازار اعلام می شود. البته کارشناسان اعتقاد دارند که حتما رقابت سقف باز روز شنبه این تفاوت نرخ را ترمیم خواهد کرد علاوه بر اینکه فولادساز و نوردکار می داند که در بورس کالا سقف رقابت ندارد. از آنجاییکه مردم در طی زمان به این اعتقاد رسیده‌اند که بازو های کنترلی دولت به نوعی قدرت کافی در نظارت و اجبار کردن فولادسازان و سرچشمه ها در رفتار و حقیقت در توجه به این قیمت از دلار را ندارند، در نتیجه خودشان دست به کار شده‌اند و رقابت می کنند تا از گروه تورم جا نمانند.
برچسبها: آهن آپ میلگرد آجدار میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۰۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹