تعیین قیمت های منطقی جهت حمایت از معادن زغال سنگ

به گزارش آهن آپ:

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با اشاره به اینکه مجموعه ذوب آهن، معادن زغال سنگ و سنگ آهن ایران مرکزی حدود 50 سال قبل در کل یک مجموعه واحد را تشکیل می دادند، گفت: این وابستگی تا دهه 70 ادامه داشت تا اینکه ذوب آهن با اعلام تخصصی بودن کار در این مجموعه، معادن زغال سنگ را به دولت واگذار کرد.

وی با بیان اینکه در دهه 80 بیشتر معادن زغال سنگ به واحدهای خصوصی واگذار شدند، افزود: در سال 91 ذوب آهن برای تامین زغال سنگ مورد نیاز به خرید معادن زغال سنگ البرز شرق اقدام کرد و اخیراً هم در سال گذشته این واحد تولیدی اقدام به خرید معادن زغال سنگ البرز  مرکزی کرده است.
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته 583 میلیون دلار هزینه صرف واردات زغال سنگ شده است، اظهارداشت: در حال حاضر میزان تولید زغال سنگ  در کشور 1 میلیون و 700  هزار تن است در حالی که نیاز داخلی 3 میلیون و 700 هزار تن است. جالب اینجاست ذخیره زمین شناسی قطعی ما در بخش زغال سنگ 14 میلیارد تن است.
وی گفت: امروز در حوزه‌ی معادن زغال سنگ، قیمت ها باید اصلاح شوند تا با افزایش تولید، نیاز ما به واردات کاهش یابد در غیر این صورت هزینه زیادی باید صرف واردات شده و از آن طرف شاهد توسعه معادن زغال سنگ نخواهیم بود.


منتشر شده در شنبه، ۰۹ مهر ۱۴۰۱ ۱۱:۴۳