تغییرات بورسی در بازار آهن


تغییرات بازار بورس استرس هایی را به اجتماع تزریق کرد که باعث شد تا کارشناسان درباره با معنی و جایگاه آن خود را وادار به ارائه گزارشهایی مربوط با آن ببینند. از دیدگاه آنان بورس یعنی رقابت و اولین عامل بازار رقابت، این است که  آن صنعت در محدودیت نباشد زیرا در آن حالت نمی‌توان آن را وارد بورس کرد. دلیل کار بالا هم این است که در بورس معاملات باید تماما روشن باشد ولی این کار به این مفهوم نبوده که نظام نرخ گذاری آن آزاد باشد چراکه زمانیکه محدودیت زیاد باشد، عرضه کننده می‌تواند پیچ عرضه را نرم یا محکم کرده و نرخ ها را با تغییر همراه کند.
کمیته مدیریت بازار اعتقاد دارد که اگر قرار است کالایی مانند فولاد در بورس عرضه شود، می بایست نرخ کف و سقف آن تعیین باشد اما اکنون در بورس کالا به علت این که مصوبه سران درباره اختیارات تنظیم بازار تمدید نشده است خود سازوکارنرخ گذاری در بورس را اجرا می‌کند، به این مفهوم که اگر کالایی وارد بورس شود، با نرخ کف آغاز می‌شود و سقف آن با رقابت تعیین می شود.
موقعی که در فرمول نرخ گذاری فولاد که نرخ جهانی ضربدر ارز نیمایی است، نرخ ارز نیمایی تقریبا ۱۷ هزار تومان است، اما ارز آزاد بیشتر از ۲۲ هزار تومان می باشد، فولادساز تلاش خواهد کرد برای این که نرخش را در آن فرمول به ارز آزاد برساند، نقشه عرضه و درخواست را دستکاری کند. به این مفهوم که تضمینی برای این که همه درخواست های بورس را جواب دهد، نخواهد داشت و به اندازه ای عرضه می‌کند که  نرخ ها به قیمت  لحظه ای ارز نزدیک تر شوند. کمیته مدیریت بازار در ادامه گفت: تولیدکنندگان پروفیل، خودرو، لوازم خانگی و ... گنجایش تولیدشان چه اندازه است و چه مقدار می‌خواهند تولید کنند تا بر طبق میزان مصرفشان، ورق دریافت کنند.
برچسبها:پروفیل ورق


منتشر شده در یکشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۵