تغییرات تازه بازار آهن

بازارآهن

بازار آهن کشور بیشتر از آن که تاثیر پذیر از تغییرات ملایم این روزهای قیمت دلار باشد، تاثیرپذیر از رشد نرخ محصولات فولادی در بازارهای جهانی در هفته‌های قبل است. به روشی که پرکاران بازار فولاد می‌دانند که اگر در همین یکی دو روز آتی قیمت محصولات صادراتی منطقه CIS در گزارشات تازه متال بولتن با سرعت بسیاری کم نشود، احتمالا شاهد افزایش ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومانی نرخ پایه شمش بلوم و سبد مختلط میلگرد در خرید و فروش های بورس کالا از هفته سوم دی‌ ماه به بعد خواهیم بود. 
در چنین شرایطی نوردکاران که درهفته قبل به علت نداشتن توان کافی بازار نتوانستند قیمت محصولات خود را زیاد کنند و فاصله بین نرخ های فعلی اجناس خود را با قیمت های آینده بورس کالا جبران کنند، از این هفته با وجود این که درخواست حقیقی بازارهمچنان بسیار ضعیف است، قدم به قدم یکدیگر شروع به رشد تقریبا بسیار نرخ اجناسشان کرده‌اند و در این روزهای بی نظم، با تکنیک هایی مانند بستن به سرعت فروش یا اعلام نرخ های دوم و سوم تلاش به مک کردن به آشفتگی های بازار دارند. 
البته اگر نرخ دلار نیمایی یا قیمت محصولات صادراتی منطقه CIS در دو هفته آتی با افت بسیاری روبه رو نشود، طبیعتا بازهم شاهد رشد بسیار نرخ های اعلامی خواهیم بود. نکته مهم اما اینجاست که نودرکاران به‌ خصوص سازمانهای خصوصی از دو هفته سریعتر به پیشواز نرخ های زیاد آینده رفته‌اند و آنگونه که پرکاران بازار یا اصول رسمی فروش سازمانهای نوردی به ما اطلاع داده‌اند، این روزها کسی خریدار اجناسشان نیست. 
ولی فقط رویداد خوب بازار آهن این بود که در خرید و فروش های بورس کالا شاهد کاهش ۱۱ تا ۱۴ درصدی نرخ های کشف‌ شده برای ورق گرم در مقایسه به هفته قبل بودیم و همین موضوع می‌تواند دست کم برای یک هفته بازار لوله و پروفیل را در آرامش نگه دارد. ولی همین که همچنان هم قسمت زیادی از تولیدکنندگان ورق گرم، از عرضه محصولات خود در بورس کالا خودداری می‌کنند، جای پیچیدگی بسیاری دارد و قطعا تجار بازار ورق بیشتر از همه از ادامه این عرضه نکردن‌ها خوشحال خواهند شد.
 


منتشر شده در یکشنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱