تغییرات جدید بازار آهن

 

به گزارش آهن آپ،  بازار آهن کشور قبل از آن که تحت تأثیر تغییرات آرام این روزهای قیمت دلار باشد، تحت تأثیر رشد نرخ فرآورده های فولادی در بازارهای جهانی در هفته‌های قبل است. به طوری که پرکاران بازار فولاد می‌دانند که اگر در همین یکی دو روز آتی قیمت فرآورده های صادراتی منطقه CIS در گزارشات تازه متال بولتن با سرعت بسیاری کم نشود، احتمال دارد نظاره گر افزایش ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومانی نرخ پایه شمش بلوم و سبد مخلوط میلگرد در خرید و فروش بورس کالا از هفته سوم دی‌ ماه به بعد باشیم.
در این چنین شرایطی نوردکاران که درهفته قبل به علت نداشتن کشش مکفی بازار نتوانستند قیمت فرآورده های خود را بالا بکشند و مسافت بین نرخ های فعلی اجناس خود را با قیمت های آینده بورس کالا جبران کنند، از این هفته با وجود این که درخواست حقیقی همواره خیلی کم است، دوشادوش هم شروع به رشد نسبتا زیاد نرخ محصولاتشان کرده‌اند و در این روزهای پریشان، با ترفندهایی مانند بستن سریع فروش یا اعلام نرخ های دوم و سوم سعی در دست زدن به مشکلات بازار دارند. 
هرچند اگر نرخ دلار نیمایی یا قیمت فرآورده های صادراتی منطقه CIS در دو هفته آتی با افت بسیاری روبرو نشود، طبیعتا مجدداً نظاره گر رشد زیادتر نرخ هایی اعلامی خواهیم بود. موضوع مهم ولی اینجاست که نودرکاران به‌ خصوص بخش های خصوصی از دو هفته زودتر به پیشواز نرخ های بالای آینده رفته‌اند و آن گونه که پرکاران بازار یا مبادی رسمی فروش بخش های نوردی به ما خبر داده‌اند، این روزها ،کسی اجناسشان  را نمی خرد. 
ولی تنها رویداد خوب بازار آهن این بود که در خرید و فروش بورس کالا نظاره گر کاهش ۱۱ تا ۱۴ درصدی نرخ های کشف‌ شده برای ورق گرم بسته به هفته قبل بودیم و همین موضوع می‌تواند دست کم برای یک هفته بازار لوله و پروفیل را آرام نگه دارد. ولی همین که هنوز هم قسمت بسیاری زیادی از تولیدکنندگان ورق گرم، از عرضه فرآورده های خود در بورس کالا خودداری می‌کنند، جای شبهه زیادی دارد و قطعا تجار بازار ورق  قبل از همه از دوام این عرضه نکردن‌ها خوشحال خواهند شد.

 

برچسب ها: آهن آپ ورق لوله  پروفیل


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۲۷