تغییرات جهانی سنگ آهن

سنگ آهن

در وضعیتی که خریداران چینی سنگ آهن به افت قیمت این ماده معدنی در آغاز سال ۲۰۲۱ امید داشتند، شیوع دوباره کرونا در استان هبی چین و نزدیک شدن به فصل باران‌های موسمی در برزیل، دوباره قیمت سنگ آهن را در جهت تعطیلات سال جدید چینی بر روی ریل افزایشی قرار داده است و گویا این جریان رو به افزایش در هفته آتی نیز تداوم داشته باشد. 
در روزهای انتهایی سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد ورود رگولاتور بازار فولاد چین به نام بزرگترین کشور خریدار سنگ آهن به موضوع افزایش نرخ این ماده اولیه بودیم. در پایان هم همراهی کمیته آهن و فولاد چین و بورس کالای دالیان سبب کاهش بیشتر از ۱۰ دلاری بهای سنگ آهن و رسیدن نرخ آن به کم تر از ۱۷۰ دلار در هر تن شد. 
بعد از این رویداد، خریداران سنگ آهن در چین به انتهایی شدن سیر افزایشی اکید قیمت سنگ آهن امیدوار شدند و حجم انباشت ذخایر خود در بندر ها و کارخانه‌های این کشور را رشد دادند. پس از آن هم خبر پیدا شدن یک منبع تازه نزدیک به ۲ میلیون تنی در گینه جریان کاهشی قیمت سنگ آهن را تقویت کرد و این انتهای خوش فولادسازان چینی در سال ۲۰۲۰ میلادی بود. 
ولی تغییرات روزهای قبل بازار جهانی سنگ آهن، بسیاری از مصرف‌ کنندگان و خریداران این ماده اولیه صنعت فولاد را مظطرب کرده و سبب شده است که آنها به جهت استفاده بیشتر از انبارهای خود رفته و خریدهایشان را در بندرهای چین تقریبا ۲/۵ درصد افت دهند تا ببینند که وضعیت چه موقعی به قبل از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی برخواهد گشت.
زیرا که بیشتر تحلیلگران بازار جریان کاهشی را برای نرخ سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ تصور کرده بوند، ولی افزایش آشکار قیمت این ماده معدنی در روزهای انتهایی معاملات هفته قبل و رسیدن نرخ سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بندر کینگ‌ دائو به ۱۷۲/۸ دلار در هر تن برطبق شاخص پلاتس، دوباره موجی از نگرانی و استرس را در بین فولادسازان چینی برانگیخته است. 
در این بین باید دقت داشت به جز شیوع دوباره کرونا در استان هبی به عنوان قطب فولادسازی چین، نزدیک شدن فصل باران‌های موسمی در آمریکای جنوبی نیز در روزهای آینده سبب خواهد شد تا در جریان تولید و صادرات سنگ آهن برزیل به عنوان اولین تامین‌کننده این محصول در دنیا آشفتگی ایجاد شود.
 


منتشر شده در سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۵۵