تغییرات غیر حقیقی بازار آهن

نوسانات بازار آهن


تغییرات اخیر بازار آهن باعث شد تا رئیس اتحادیه آهن با تذکر به رشد ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی نرخ میلگرد در روزهای انتهایی  این هفته ، این رشد نرخ ها را غیر حقیقی بداند و اطلاع دهد که این آشفتگی ها در موقعی که نه در بازار رخداد خاصی اتفاق افتاده و نه  تغییری در مصرف به وجود آمده، کاملا غیر عقلانی می باشد. البته در بین برخی از افراد تاثیر پذیر از تغییرات نرخی حاصل شده در تمامی کالاها اشتیاق خرید را در بازار آهن تقویت می کند. 
او با گفتن اینکه نفراتی در بورس بیشتر از احتیاج خود محصول خریده اند  و آنها را در بازار آزاد با نرخ های بیشتر میفروشند، گفت: چندین دفعه اطلاع داده شده است که نظام توزیع مشکل دارد و همین مشکلات سبب شده بعضی افراد منفعت طلب از این خلاها استفاده نادرست کرده و محصولات را ماه های زیادی در انبارهایشان مواظبت کنند و بعد با نرخ های بیشتری میفروشند. رئیس اتحادیه آهن همچنین صریح بیان کرد: برای ما هم سوال است که چرا فروشندگان باید با چندین طریق کالا را در اختیار بگیرند و اصلا چه کسی نرخ ها را در بازار مشخص می کند که همین کار باعث می شود تا بازار با وجود نداشتن توسعه، به صورت مداوم با تغییر نرخ مواجه باشد. 
او همچنین با نقد از اینکه چرا باید نظام توزیعی آهن و فولاد تصحیح نشود، گفت: وجود میانجیگری ها در بازار سبب شده است تا رانت بیشتر از قبل و به آسانی جلوه گری کند و نرخ ها به طور غیر عقلانی پیوسته تغییر دهد. البته برای رفع این مشکل نامه نگاری های زیادی با وزارت صنعت انجام شده است اما تا اکنون هیچ دقتی به آنها نشده است. اکنون با دقت به بی ملاحظگی مقامات فولادی به راه کارهای گفته شده  به وسیله اتحادیه ها باید صبر کرد و دید چه آینده ی سختی در انتظار بازار خواهد بود.


برچسبها:نرخ میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۰۱ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷