تغییرات نرخی در بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، یکی از بازارهای اصلی دور ‌نگر در اقتصاد ایران بازار مصنوعات فولادی است که در طی ماه‌ های اخیر افزایش قیمت بزرگی را تجربه کرده است. در این بین نقدشوندگی بسیار فولاد درکنار تغییر قیمت آزادانه آن سبب شده تا بازار مصنوعات فولادی در کشور به نوعی برای تبدیل نقدینگی به کالا تبدیل شود و در حقیقت قیمت آهن و فولاد به یک مشخصه  نرخی برای بازار بقیه مصنوعات فلزی یا حتی دیگر بازارهای کالایی باشد.  همچنین قیمت میلگرد نیز خود مشخصه ای برای تغییر قیمت بازار آهن و فولاد محسوب می شود،  در بازار آزاد قیمت میلگرد با مشخصه بورس اوراق بهادار رقابتی بسیاری دارد.

در صورتی که از آخرین هفته فروردین تا هفته اول مهر ماه قیمت ارز نیمایی افزایش ۶۲ درصدی و قیمت ارز ازاد افزایش۷۹ درصدی داشته است ، همچنین بر طبق آمار نشر شده مقدار صادرات شمش و محصولات فولادی تولید شده در کشور نیز در طی ماه ‌های نخست امسال افت داشته است و رشد فاصله بین قیمت ارز نیمایی و آزاد نیز یکی دیگر از علت های تاخت و تاز درخواست به میدان فیزیکی بورس کالا است.

 از آنجا که نرخ پایه بر طبق قیمت ارز نیمایی مشخص می‌شود، ولی عمدتا محصولات در بازار آزاد برطبق قیمت ارز آزاد نرخ گذاری می‌شوند، هر موقع که فاصله این دو قیمت ارز در کشور بسیار می‌شود، میدان بازار فیزیکی بورس کالا با افزایش درخواست روبه رو می‌شود. در این بین نرخ هرکیلوگرم  میلگرد ۵۹۰۰ تومان به ۱۲۳۰۰ تومان رسیده و در بازار ازاد رشد ۱۰ درصدی  را تجربه کرده همچنین هرکیلوگرم شمش فولاد در خرید و فروش اوایل مهر ماه  از ۳۶۰۰ تومان به ۸۲۰۰ تومان رسید و افزایش ۱۲۷ درصدی داشته. از این جهت با وجود این که مقدار عرضه محصولات فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا در طی نیمه اول سال ۹۹ در مقایسه با زمان شبیه سال گذشته افزایش ۶۸ درصدی داشت، ولی این بازار روی خوش آسایش را ندید، زیرا که مقدار درخواست نیز در این بازار بسیار رشد یافت.
برچسبها:آهن آپ  میلگرد 


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۵