تغییرات نرخ میلگرد همراه نرخ دلار

بازار میلگرد

به گزارش آهن آپ ، در پایان خرداد ماه، نرخ میلگرد در بازار آزاد مصادف با قیمت دلار زیاد شد. الزام به یادآوری است که این سرعت تغییر تا اواخر تیر ماه تداوم یافت و در ۳۰ تیر ماه متوسط نرخ میلگرد آجدار از حد ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان گذر کرد. البته با کم شدن قیمت دلارقیمت میلگرد نیز پایین آمد دوباره متوسط نرخ این محصول از حد ۱۰ هزار تومان کم تر شد. درحال حاضر سوال اصلی این است که قیمت حقیقی میلگرد چه مقدار است و همچنان قیمت آن درگیر تغییرات ارزی میشود؟می توان پاسخ آن را در خالی شدن تمام حباب میلگرد یافت که در این حالت قیمت میلگرد تا ۸ هزار تومان می رسد.
مدیر هیات مدیره کانون نوردکاران ادعا داشت که مواد اولیه داخلی میبایست ۷۵% گنجایش سازمانهای نوردی را ایجاد کنند.با این وجود هیچ علتی برای گرانی میلگرد نیست.در صورتی که قیمت شمش در بازارهای جهانی تقریبا ۳۹۲دلار است.ولی در بازارهای داخلی با قیمت ۵۰۰ دلار به فروش می رسد. همین موضوع باعث گرانی میلگرد در بازار داخلی شده است. این درجه مسئول اصرار دارد که با مقید بودن فولادسازان به مصوبات مرکز مدیریت بازار و عرضه ۶۰%شمش های تولیدی خود با نرخ عقلانی به بورس کالا، نرخ میلگرد نیز دوباره به قیمت  ۸ هزار تومان میرسد البته او  به آینده امیدوار نیست و اعتقاد دارد با اختیار داشتن فولادسازان و و کانون فولاد کل برنامه های اجرا شده از طریق وزارت صنعت به سرانجام نخواهد رسید .واضح اصرار دارد:که ایشان رانت  اقتصادی به سود خودشان به وجود آورده اند. 
به باور یکی از اعضای هیات مدیره کانون فولاد علت گرانی میلگرد وقفه عرضه شمش در بورس کالا برای دو هفته پیشوسته می باشد. البته در وضعیت کم بودن مواد اولیه سازمانهای نوردی،کارخانجات تولید شمش نیز نرخ هایی بیشتر از نرخ حقیقی اعلام کردند که همین کار باعث زیاد شدن نرخ میلگرد دراین چند ماه شد.
برچسبها:آهن آپ  نرخ میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۷