تلاش در جهت صادرات محصولات نهایی فولاد

به گزارش آهن آپ:

در بازار صادرات محصولات فولادی باید توجه داشت که با وجود تاکیدات بسیار بر جلوگیری از خام‌‌فروشی، شاهد انجام این عمل در ابتدای زنجیره فولاد هستیم. در زنجیره فولاد چند حلقه از جمله سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصول نهایی وجود دارد که از سنگ آهن تا آهن اسفنجی جزو محصولات خام و شمش جزو محصول نیمه خام محسوب می‌شوند.

در کشور حدود ۴۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد که ما می‌توانیم آن را به محصولات نهایی تبدیل کرده و به فروش برسانیم. از نظر کیفیت محصولات نیز باید بر این موضوع تاکید داشت که محصولات نهایی فولاد در ایران در حد استانداردهای جهانی قرار دارد و با در نظر داشتن قیمت تمام‌‌شده فولاد در کشور و با توجه به سنگ آهن و انرژی ارزان‌‌قیمت، باید این سیاست را در پیش‌‌ بگیریم که از صادرات محصولات خام و نیمه خام دوری کرده و به سمت صادرات محصولات نهایی قدم برداریم.

در این راستا دولت و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت عوارضی برای صادرات محصولات خام و نیمه‌‌خام در نظر گرفته است که امیدواریم تداوم داشته باشد، چراکه با صادرات محصولات نهایی می‌توان همزمان  اشتغال‌زایی کرد و موجب ارزآوری بیشتری در کشور شد. البته هم‌‌اکنون در کشور بیشترین میزان صادرات پایین‌‌دست زنجیره فولاد به صادرات میلگرد و مقاطع طویل اختصاص یافته است. بیشترین میزان صادرات نیز به کشورهای همسایه، کشورهای منطقه، بلوک شرق و اروپای شرقی و حتی ایتالیا نیز انجام می‌گیرد. اما باید برنامه‌‌ریزی‌‌های بیشتری انجام گیرد که کل بازار صادرات فولاد را به سمت محصولات نهایی سوق بدهیم و باعث ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری بیشتری برای کشور شویم.


منتشر شده در شنبه، ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ۱۱:۵۸