تمام شدن کسادی بازارآهن در نیمه بهمن

رکود بازارآهن

با اصرار بر حدس افزایش درخواست مصرفی محصولات فولادی در طول هفته های آینده، دور اندیشی شده است که وضعیت کسادی موجود در بازار آهن در نیمه بهمن ماه به آخر می رسد. به گزارش خبرنگاران، با دقت به آشفتگی های ارزی و همچنین تغییرات بسیر قیمت دلار در سامانه نیما، صرافی ملی و حاشیه بازار، این روزها بازار فولاد کشور در بیشتر حیطه ها شاهد پایداری نسبی می باشد و تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات فولادی بدون دقت به تغییرات قیمت ارز، به دلیل نبود درخواست و کسادی بسیاری که در بازار حاکم است، معمولا نرخ محصولاتشان را پایدار یا همراه با افتی کم اعلام می کنند.
در این میان بعضی از پرکاران بازار بر این اعتقادند که به دلیل افت بسیار درخواست، وضعیت کسادی فعلی بازار تا نیمه بهمن ماه تداوم خواهد داشت و در روزهای آتی نیز با وجود کسادی خرید وفروش ها، احتمالا شاهد پایداری نسبی نرخ ها و افت های کم و حتی اجرای تخفیف برای جذب مشتری در شرایط کنونی بازار باشیم.ولی این احتمال وجود دارد که از نیمه بهمن به بعد، برای تامین تامین احتیاج های عمرانی و به خصوص ساخت وسازهای اردیبهشت سال آتی، موج رشد درخواست، بازار آهن را از وضعیت فعلی یعنی کسادی که بر بازار حاکم است، خارج سازد.
محمد صادق چیت ساز، یکی از کارشناسان بازار فولاد در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص با دوراندیشی خود از وضعیت آتی این بازار گفت: گویا که وضعیت کساد کنونی بازارآهن از تاریخ ۱۵ یا نهایتا ۲۰ بهمن ماه با نوساناتی مواجه شود و بازار فعالیت بیشتر خود را شروع کند و حتی در این میان این حدس وجود دارد که بازار سهام نیز در کنار بازار فولاد از نیمه بهمن ماه تا انتهای اسفند با وضعیت مناسبی مواجه شود.
او اضافه کرد: اکنون، به دلیل توقف فعالیت های ساختمانی و انباشت انبارهای بنگاه داران از محصولات فولادی، خرید وفروش های زیادی در بورس کالا و بازار آزاد انجام نمی شود. البته رشد صادرات فولاد در طول این ماه ها و رشد نرخ محصولات فولادی در بازارهای جهانی سبب شد تا به واسطه آن قیمت فولاد و آهن در بازار داخلی رشد کند و همین موضوع عامل کسادس بازار و افت خریدو فروش ها بوده است.
می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : زمان مناسب برای خرید آهن آلات
چیت ساز در ادامه گفت اکنون با افت نرخ های جهانی، قیمت محصولات فولادی در بورس کالا نیز کاهش آشکاری پیدا کرده است و اینگونه به نظر می رسد که ادامه افت نرخ ها همراه با ایجاد موج تازه ای از درخواست از میانه بهمن ماه، توسعه خرید فروش ها را در طول هفته های آینده دوباره به بازار آهن بازگرداند. او در انتهای اصرار کرد: در کل این حدس وجود دارد که با دقت به درخواست مصرفی موجود برای محصولات فولادی در شروع سال تازه، بازار آهن از نیمه دوم بهمن توسعه بگیرد و درخواست کنندگان فولاد، شروع به خرید کنند و تا اردیبهشت سال آتی شرایط رونق نسبی بازار فولاد ادامه کند.
 


منتشر شده در شنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰