تمدید افزایش نرخ ها در بازار آهن

هفته ای که گذشت برای بسیاری ازپرکاران  بازار آهن بسیار پر هیجان و نگران کننده بود. موج بلند رشد نرخ ها این سوال را در ذهن آنها به وجود آورد که، چه حادثه ای باعث شده تا نرخ ها از ۱۰۰ تا  بیش از ۳۰۰ تومان در تمام مقطع ها رشد یابد؛ به ویژه در حیطه ورق که پرش زیادی را تجربه کرد.

اگر به نرخ دلار داخلی، به عنوان یکی از عاملهای اثرگذار بر هرج و مرج بازار نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که  نهایتا ۲۰ %  از تغییرات را می توان به آن مربوط دانست و اگر به نرخ جهانی ورق  هم دقت کنیم،  متوجه میشویم که جریان آن نزولی بوده است، پس چرا در بازار داخل آتش بر جان تولیدکننده های واقعی و مصرف کنندگان نهایی افتاده است ؟! چرا؟! 

هفته گذشته نرخ متوسط کسب شده تختال(اسلب) با فرض ۵درصد رشد از قیمت شمش خوزستان، ۵۱/۵۴۹ریال  شد که رشد ۵۳۰ تومانی با آخرین قیمت کسب شده خود داشته است و به نسبت با قیمت متوسط فروش ورق B سیاه ضخیم کسب شده تفاوت ۴۰۰ تومانی داشته که اصلا  منطقی به نظر نمی‌رسید! همین رشد ۵۰۰ تومانی در نرخ اسلب می‌تواند باعث تشدید جریان افزایشی نرخ‌ها در بازار شود. معین نیست به چه علت نرخ اسلب در بورس کالا کشف نمی‌شود و از قیمت شمش خوزستان قیمت گذاری اسلب صورت می گیرد! از این جهت در هفته ای قبل در حیطه انواع ورق شرایط به این صورت  بود که، ورق های ضخیم سیاه به نرخی بالای ۸۰۰۰ تومان، ورق های گالوانیزه موجود در انبار با افزایش ۵۰۰ تومانی در حدود ۱۱۰۰۰ تومان و ورق روغنی با حکم ورق طلا در بازار آن رواج بودند. 

کارشناسان اعتقاددارند که حجم خرید و فروش ها در ماههای آخر سال بر اساس شیوه سالیان قبل به ویژه در اسفندماه کم میشود. از این جهت بیشتر محصولات تحویلی در اسفندماه  با افت خریدار مواجه خواهد شد و گمان متعادل شدن نرخها نیز کمی به چشم می خورد. بنابر این مجلس ها و تصمیماتی که مسئولین در وزارتخانه می گیرند تا اکنون نتوانسته  در مدت کم بر بهتر شدن بازار اثری بگذارد ولی شاید در بلندمدت باعث ثبات و متعادل شدن قیمت های افسارگسسته شود.

برچسبها:ورق ورق B سیاه  ورق های گالوانیزه 


منتشر شده در شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵