توری مرغی چیست؟

به گزارش آهن آپ:

توری مرغی چیست؟
توری از سیم مفتول های فلزی و پلاستیکی یا کشش میلگرد های فولادی به صورت گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تولید می شوند که دارای ضخامت ها ، ابعاد وچشمه های مختلفی می باشند که این تفاوت ها مبنای اصلی در تقسیم بندی توری ها می باشد.

هررول توری مرغی ساخته شده از سیم های گالوانیزه نازک وانعطاف پذیر در ضخامت های 0.40 تا 0.7 ودر چشمه های 1/2 ، 3/4 و 1 اینچ می باشند که وزن آنها با توجه به ضخامت وچشمه هایشان تغییر می کند.

یکی از پرکاربردترین انواع توری ها ، توری مرغی چشمه ی 3/4می باشد.

توری مرغی گالوانیزه سرد ابتدا در کشور چین تولید شد و به دیگر کشورها صادرمی شد اما امروزه کشور ایران با تولید توری مرغی گالوانیزه سرد با کیفیت برتر از نمونه ی چینی خود توانسته نیاز کشور خود و بقیه ی کشور ها را نیز تامین کند همچنین با تولید توری مرغی گالوانیزه گرم این امکان را برای مردم فراهم آورده تا طبق نیازی که دارند بتوانند از هر دو نوع آن استفاده کنند.از ویژگی های مهم توری مرغی گالوانیزه گرم میتوان به مقاومت آن در برابر رطوبت،زنگ زدگی و خوردگی نام برد.

مراحل ساخت توری مرغی:
1-سیم های گالوانیزه در دستگاه های مخصوص توری بافی قرار میگیرند.

2- با شروع کار ، سیم ها طبق اندازه ها وابعادی که از قبل مشخص شده توسط دستگاه پیچ میخورند و باعث به وجود آمدن چشمه های توری مرغی می شوند.

3- سپس با اتمام کار توری بافته شده را توسط قیچی های فلزی برش می زنیم وانتهای سیم هارا با دست محکم می کنیم.

4- توری آماده شده را برای بسته بندی وارد دستگاه رول کرده تا آن را وکیوم کنیم سپس ابعاد و وزن آن که بر روی یک تکه کاغذ چاپ شده روی نایلون میچسبانیم .

انواع توری:
1/ توری پلاستیکی

2/ توری گالوانیزه فلزی

توری پلاستیکی:
توری پلاستیکی  از فرایند گسترش ،بافندگی واکستروژن به دست می آید و یکی از انواع توری ها می باشد. توری پلاستیکی  دارای چشمه هایی به اندازه ی 2،4،6،8،10،15،20،25،30 و 40 در عرض های 1،2/1،5/1 و 2 متر در طول 30 متر به شکل لانه زنبور(شش ضلعی)،مربع(چهارضلعی)و پنج ضلعی تولید می شوند.

توری پلاستیکی در طی فرایند تولید با ترکیب شدن با برخی از افزودنی ها موجب میشود که به رنگ های مختلفی چون زرد،ابی،قرمز،سبز و ... دربیایند و در برابر آفتاب و اشعه ماورابنفش نیز مقاوم شوند.

وجود یووی در فرایند تولید توری پلاستیکی موجب بالا رفتن مقاومت آن در برابر اشعه ی فرابنش و پرتوهای آفتاب می شود همچنین باعث طول عمر بالای آن می شود.

قیمت توری پلاستیکی بستگی به وزن و چشمه ی آن تغییر میکند.

مزیای توری پلاستیکی:
1/ قابلیت بازیافت

2/ گزینه ی مناسب تر برای ایجاد فضای بازی برای کودکان

3/ محافظت در برابر حمله ی حیوانات و پرورش آن

4/ حمل و نقل آسان و نصب راحت

5/ توری ضد زنگ(مقاوم در برابر زنگ زدن و ساییده شدن)

کاربرد توری پلاستیکی
1/ استفاده به عنوان نگه دارنده ی فوم در زیر سقف ها.

2/ کاربرد توری پلاستیکی در صنایع غذایی زیرا قابلیت شست و شو را دارند.

3/ کاربرد در صنایع ساخت و ساز.

4/ قابلیت بادشکن در ارتفاعات بالا.

5/ حصارکشی در صنایع کشاورزی و کمک به رشد گیاهان رونده و ... .

انواع توری پلاستیکی:
1/ توری حصاری پلاستیکی

(توری حصاری به روش دستی و ماشینی تولید می شود که می توان آن را به حالت های مختلفی مثل دوسر قلاب ،دوسر پیچ یک قلاب و یک سر پیچ بافت که معمولا از فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته می شود همچنین عمر بالایی (حداکثر 50 سال) دارد ودر صنایعی چون ساخت انواع نرده های فولادی و... کاربرد دارد و از قیمت پایینی برخوردار است.)

2/ توری فنس پلاستیکی

(توری فنس پلاستیکی ساخته شده از فولاد با روکش پی وی سی می باشد که در ضخامت ها وچشمه های مختلفی تولید می شوند.برخی از کاربرد های توری فنس پلاستیکی عبارتند از:حفاظت از محل های مخابراطی و دکل ها،حفاظت از شبکه های برق،حفاظت از نیروگاه ها و ... .

قیمت توری فنس پلاستیکی بسته به جنس آن،ضخامت آن،گالوانیزه بودن و ابعاد آن تغییر می کند.)

3/ توری نما پلاستیکی

توری نما  شبکه های ساخته شده از جنس پلاستیک و پلی اتیلن است که دارای مزایایی چون:نصب راحت،قیمت مناسب،امکان استفاده مجدد،مقاومت بالا و ... می باشد که کاربرد های بی شماری در عرصه ی ساخت و ساز دارد.)

توری گالوانیزه فلزی:
توری گالوانیزه فلزی از مفتول های فولادی ساخته شده که نسبت به توری های پلاستیکی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است ازین رو در صنعت ساخت وساز برای پوشش سقف ها و نگهداری از سیمان و ماسه و... از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛لازم به ذکر است هرچه چشمه های توری فلزی بزرگ تر باشد قیمت ،وزن و ضخامت آن نیز افزایش میابد.

انواع توری گالوانیزه فلزی:
1/ توری پرسی

(توری پرسی از جوش دادن سیم ها به یکدیگر یا پرس کردن آن ها روی هم در چشمه های مربعی و مستطیلی شکل به وجود می آید که از مقاومت بالایی در برابر ضربات و ... برخوردار است.

انواع توری پرسی:

1-توری با بافت حصیری موج دار

2- توری با بافت حصیری موج دار عادی

3- توری موج دار هلندی)

2/ توری فنس فلزی ، توری حصاری

(با بافته شدن سیم ها به یکدیگر به شکل قلاب در چشمه های لوزی شکل ، توری حصاری به وجود می آید که بیشترین کاربرد آن ها در حصارکشی میباشد.)

3/ توری گابیون

(توری گابیون ساختاری مشابه با توری حصاری دارد با این تفاوت که سیم مفتول به کار رفته در تولید توری گابیون از ضخامت بیشتری برخوردار است؛ توری گابیون در چشمه هایی به ابعاد 8×6 و 10×8 تولید و عرضه می گردد.برخی از کاربرد های توری گابیون عبارتند از:محصور کردن سنگ چین ها،ساخت دیوار های سنگی،ساخت نماهای خارجی و داخلی،کاربرد در صنعت سد سازی و ... .)

4/ توری فرنگی فلزی (بچه گابیون)

(توری فرنگی از سیم مفتول هایی با ضخامت کمتر در چشمه های شش ضلعی به ابعاد 5/2 و 4/3 سانتی متر در طول 20 متر و عرض های 120 ،150 و 180 سانتی مترتولید میشوند که کاربرد آن ها در عرصه ی ساخت و ساز برای جلوگیری از افتادن اشیاء و مصالح ساختمان بر روی زمین میباشد.)

5/ توری مش

(توری مش از دو میله ی ساده و آج دار در قطر های 6 تا 12 میلیمتر ساخته میشود که در صنعت ساخت وساز برای محکم کاری سازه ها،عملیات بتن ریزی ،ساخت دیوار و کف و ... استفاده میشود؛پرکاربردترین نوع توری مش در چشمه ی 10×10 و 15×15 در ضخامت 8 میل میباشد.برخی از کاربرد های توری مش عبارتند از:ساخت سقف طبقات،ساخت پل ها و سد ها،ساخت تونل ها و ... میباشد.)

کاربرد های توری مرغی:
1-حصارکشی

2- کاربرد در صنایع پرورش حیوانات و ساخت لانه برای حیوانات کوچک

3- کاربرد در صنایع کشاورزی برای نگهداری از نهال ها و گیاه های کوچک در مقابل حمله ی حیوانات

4- کاربرد در صنایع ساختمان سازی

5- استفاده از توری مرغی دور ستون ها

6- استفاده از توری مرغی در ساخت فرشینه

7- کاربرد توری مرغی در بالکن به منظور جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان

8- کاربرد توری مرغی در زیر سقف سوله ها

9- نصب توری مرغی روی ایزوگام برای جلوگیری از صدمه رسیدن به ایزوگام هنگام کاشی کاری و ...

10- کاربرد توری مرغی در پاسیو

و ...

مزایای توری مرغی:
1-مقاومت بالا در برابر خوردگی،زنگ زدگی و سایش

2- دارای وزن سبک و حمل و نقل آسان

3- قیمت مناسب

4- دارای انعطاف پذیری بالا

5- ایجاد تهویه

6- مناسب برای پرورش گیاهان و حیوانات

7- بهترین نوع در حرصه ی حصارکشی

برچسب ها: آهن آپ

 


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ۰۹:۲۱