توری گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟

شرکت آهن آپ:

یکی از دلایل عمده ای که می توان برای مصرف زیاد توری فرنگی به آن اشاره کرد، وزن کم این نوع از توری ها نسبت به مدل های دیگر می باشد.

شرکت هایی که به کار تولید و پخش این توری مشغول هستند، در سال های اخیر از جمله شرکت های فعال و پر بازده کشور با توجه به شرایط اقتصادی کشور بوده اند. با توجه به بازار بسیار خوبی که این محصول داشته، شرکت های تولیدی می توانند به صادرات این نوع از فنس به خصوص محصول یاد شده نیز فکر کنند.

ابعاد توری فرنگی
طول توری فرنگی معمولاً در حدود ۲۰ متر و با عرض ۱۲۰، ۱۵۰ و ۱۸۰ سانتی‌ متری عرضه می شود. بستگی دارد که بخواهید از این محصول در چه مکانی استفاده کنید، اندازه های مختلفی از آن وجود دارد که مناسب برای تعبیه در مکان های مختلف و شرایط مختلف آب و هوایی است.


در مورد توری گابیون می توان گفت که ارتفاعی در حدود ۱ تا ۴ متر دارد، مفتول 1.2 تا 3 میلیمتر و دارای بافت شش ضلعی است. توری یاد شده طول ۲۰ یا 50 متر می باشد و بسته به ضحامت مفتول، قیمت توری گابیون هم تغییر می کند.

کاربرد توری فرنگی
A) حصارکشی
بدون شک یکی از پر کاربرد ترین حوزه ها برای استفاده از توری شش ضلعی، حصار کشی است.

اغلب دور ساختمان ها، برج فرودگاه ها، بزرگراه ها و مکان های مختلف دیگر شاهد استفاده از این نوع هستیم.

 

دلایل استفاده عمده توری فرنگی برای حصارکشی

1- استحکام بالا
علت استفاده آن برای حصارکشی و تعیین محدوده ی یک سازمان و ... ، استحکام قابل قبول آن است.

2- زیبایی ظاهری
علاوه بر استحکام، زیبایی بصری آن هم مزید بر علت استفاده زیاد از این محصول است.

3- ضد زنگ است!
اما شاید مهم ترین دلیل، خاصیت ضد زنگ بودن آن است.

توری شش ضلعی معمولا با مفتول هایی شناخته می شود که از ورق ها و لوله گالوانیزه تولید شده اند.

B) عایق کاری
صنعت ساخت و ساز از جمله صنایعی بوده که وابستگی بسیار زیادی به فنس های مختلف دارد. معمولاً زمانی که یک سوله ساخته می شود، برای عایق کاری سقف آن از این محصول و یا توری مرغی استفاده می کنند. ایزولاسیون کمک می کند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری شده و در صوتی که سوله در فضای باز ایجاد شود، می تواند از جمع شدن قطرات آب ناشی از رطوبت هوا بر روی متریال به کار رفته در سوله سازی جلوگیری کند.

توری هگزاگونال

این نوع از توری ها معمولاً به خاطر نوع جنس و طراحی خاصی که از نظر چشمه ها دارند، دارای کاربرد های بسیار وسیعی می باشند. بدین ترتیب با یک نگاه به اطراف خود، می توان موارد بسیار زیادی را از استفاده از این محصولات مشاهده کرد.

C) مستحکم سازی دیوار
دیگر کاربرد توری فرنگی، استفاده در دیوار ها می باشد.

این محصول این توانایی را دارد تا استحکام دیوار ها را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. بدین ترتیب در مواردی که بخواهیم یک دیوار مستحکم داشته باشیم، می توانیم از محصول یاد شده استفاده کنیم. توری فرنگی باعث می شود تا دیوار ها به راحتی تخریب نشده و همچنین از سقوط دیوار ها جلوگیری می کند.

بدین ترتیب برای سازه هایی که استراتژیک و مهم می باشند، این امکان وجود دارد که از این محصول استفاده شود.

D) توری جان پناه
سقوط تجهیزات و مصالح گوناگون یکی از مشکلاتی است که تا کنون در مشاغل مختلفی مشاهده شده است.

افراد بسیار زیادی تا کنون به دنبال پیدا کردن راه و روشی مناسب برای رفع این مشکل بوده اند. استفاده از توری شش ضلعی یه عنوان جان پناه در چنین مواردی یکی از راه حل های ساده و در عین حال کاربردی به نظر می رسد. بدین ترتیب، با صرف کمترین هزینه ممکن می توان این مشکل را حل کرد. از طرفی دیگر، سادگی کار نیز با استفاده از فرنگی بسیار بیشتر می شود.

E) مجسمه سازی
صنعت مربوط به ساخت مجسمه را می توان یکی دیگر از صنایعی برشمرد.

 

مزیت فرنگی برای مجسمه سازان
این موضوع به خاطر وزن سبک و تنوع بسیار بالا در چشمه ها از نظر ابعاد می باشد.

افرادی که در این عرصه فعالیت دارند، می توانند برای خلق مجسمه های به یاد ماندنی و زیبا از فرنگی استفاده کنند. با توجه به توضیحات ارائه شده، افرادی که در حوزه مجسمه سازی فعالیت دارند را می توان از بهترین مشتریان مش شش ضلعی در بازار دانست.

ویژگی های توری فرنگی گالوانیزه
دلیل این که ورق و لوله ها را گالوانیزه می کنند، افزایش مقاومت آنها برابر خوردگی و زنگ زدگی است.

لذا پس از طی فرآیند گالوانیزه کردن لوله ها و ورق ها، مفتول هایی برای فنس ها (از جمله توری فرنگی) ساخته می شود. واضح است که وقتی یک توری با مفتول گالوانیزه ساخته شود، به خاطر خواص گالوانیزاسیون، در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم است و شرایط خاص آب و هوایی تأثیر چندانی بر آن نخواهد گذاشت.

توری فرنگی گالوانیزه در چه محیط های استفاده می شود؟
همانطور که مستحضر هستید، توری شش ضلعی معمولا در مکان هایی تعبیه می شوند که بیشترین تماس با آب و هوا و شرایط اقلیمی مرطوب یا گرم و ... دارد؛ لذا استحکام آن و مقاومت در برابر چنین شرایطی از مهم ترین خواسته های صاحبان کسب و کارهای مختلف است.

توری فرنگی ضخیم

مزایای توری فرنگی در یک نگاه
بنابراین به طور خلاصه مزایای این محصول به شرح زیر است:

استحکام قابل ‌قبول
زیبایی بصری
مناسب بودن برای حصارکشی
مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی
معرفی برخی از مشخصه های توری فرنگی
استحکام مناسب
استحکام بالا برای توری ها یک مشخصه اصلی و مهم به شمار می رود.

محصول یاد شده از این نظر می تواند یکی از بهترین نمونه های فنس موجود در بازار به شمار برود. این مشخصه باعث می شود تا تردیدی برای استفاده کردن از توری هگزاگونال در مکان های مختلف وجود نداشته باشد. برای اینکه بتوان دیوار ها و ستون های ساختمان را محکم تر کرد، می توان با خرید توری هگزاگونال این کار را انجام داد.

با توجه به دارا بودن استحکام قابل قبول، این محصول باعث می شود تا مصرف کننده پس از استفاده با مشکل مواجه نشود؛ زیرا در برخی موارد مانند ایزولاسیون سقف سوله ها، نیاز است این نوع از توری ها برای مدت زمانی طولانی از مواد عایق نگهداری کرده و اجازه سقوط را به مواد عایق ندهند.

 

ظاهر مناسب
گاهی اوقات هدف از استفاده توری فرنگی علاوه بر کارایی آن، زیبایی و دکوراتیو بودن آن می باشد.

بدین ترتیب در چنین مواقعی استفاده از فنس هایی که از نظر ظاهری نیز دارای شرایط ایده آلی می باشند، رایج تر می باشد. از نمونه های بارز چنین فنس هایی می توان به فنس فرنگی اشاره کرد. این قابلیت باعث شده تا بتوان در موارد بسیار حساس که هم کیفیت و هم زیبایی مد نظر می باشند، بتوان آن را به کار برد و از آن بهره کافی را برد.

تنوع در ابعاد چشمه
از دیگر مشخصه های این محصول، عرضه آن با تنوع در آنها از نظر ابعاد می باشد.

معمولاً توری های با چشمه ریز و چشمه درشت به صورت عمده تولید و روانه بازار می شوند. هر کدام از این توری ها، کاربرد مخصوص به خود را دارند. بدین ترتیب ابتدا باید نیاز خود را سنجیده و پس از آن اقدام به خرید توری مناسب و مورد نیاز کرد. مش های دارای چشمه ریز دارای وزن بیشتری نسبت به توری های با چشمه درشت می باشند. این موضوع باعث می شود تا برای خرید توری فرنگی با چشمه ریز نیاز به صرف هزینه بیشتری نسبت به خرید مش با چشمه درشت باشد.

ضد آب
ضد آب بودن را می توان از مشخصه های اصلی این محصول دانست.

توری شش ضلعی با توجه به اینکه توری فرنگی در برابر رطوبت و نم دارای مقاومت بسیار خوبی می باشد؛ لذا می توان در موارد بسیار گسترده ای از این محصول بهره برد، بدون اینکه مشکل خاصی از نظر پوسیدگی و یا زنگ زدگی به وجود بیاید. بدین ترتیب زمانی که نیاز است مش را در فضای باز مورد استفاده قرار داده و هیچ گونه حفاظ مناسبی نیز برای توری ها در برابر رطوبت وجود نداشته باشد، می توان از این محصول استفاده کرد.

رعایت استاندارد در ابعاد
برخی شرکت های تولید کننده توری فرنگی، ممکن است محصولات بی کیفیتی را از نظر ابعاد و استاندارد مربوطه تولید نمایند.

این در حالی است که در اغلب موارد، فنس فرنگی با بهترین کیفیت ممکن از نظر رعایت استاندارد در ابعاد تولید می شود. رعایت استاندارد در اندازه های مربوط به مش فرنگی باعث می شود تا در زمانی که به یک توری کاملا استاندارد نیاز می باشد، اولین گزینه پیش رو، این محصول باشد.

با خرید این نوع، می توان با صرف هزینه نه چندان بالا، مناسب ترین نمونه از آن را تهیه کرد.

چه صنایعی از توری فرنگی مصرف می کنند؟
دام‌ پروری و کشاورزی بیشترین حجم از کاربرد توری فرنگی است.

اما در حصارکشی مکان‌ های دیگر هم، فرنگی مناسب است. در مجسمه‌ سازی و ساختمان‌ سازی، در سقف سوله و...  شاهد استفاده گسترده از این محصول هستیم. این توری ویژگی‌ های مختلفی دارد که باعث اسقبال مشتریان از این محصول شده است. مثلاً استحکام و مقاومت آن قابل قبول است. انواع مختلفی از ابعاد چشمه برای این محصول وجود دارد. یعنی چشمه با ابعاد درست و چشمه با ابعاد کوچک و ریز.

فرنگی گالوانیزه و سیاه
اگر جنس این محصول از مفتول آرماتوری بندی یا همان مفتول سیاه باشد (که در صد خیلی کمی از توری‌ها را به این صورت می‌سازند)، دارای مقاومت کمی است و ارزان تر از دیگر انواع ان است. درحالی که فرنگی با مفتول گالوانیزه از فولاد سیاه گران تر است، آن هم بخاطر وزن سیم مفتول گالوانیزه است؛ ولی دارای ویژگی های بسیار بهتری است که گران‌ تر بودن آن را توجیه می کند. درصد کمی از مش های فلزی هم با مفتول گالوانیزه روکش دار ساخته می شود که از بقیه گران تر و بسیار با دوام تر است و برای شرایط آب و هوایی بسیار بد و محیط های خیلی خاص طراحی شده است.

مقایسه توری فرنگی با توری گابیون و توری مرغی
یکی از چالش های بسیار مهمی مکه برای بسیاری از کاربران بو جود می آید، انتخاب میان یکی از انواع این سه نوع توری است. شباهت بسیار زیادی آنها باعث شده تا برخی از کاربران نتوانند انتخاب مناسبی داشته و دست روی گزینه اشتباه بگذارند. به عنوان اصلی ترین و مهم ترین شباهت باید به شباهت ظاهری آنها در شش ضلعی بودن چشمه های آن اشاره کنیم. این شباهت ظاهری است که خیلی ها را به اشتباه انداخته است. اما لازم است یادآوری کنیم که این توری ها فرای این شباهت ظاهری دارای تفاوت های زیادی نیز هستند. از این رو کاربران آنها با یکدیگر متفاوت بوده و نمی توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. به همین دلیل بر آن شدیم تا این تفاوت ها را برای شما تشریح کنیم تا در زمان خرید دست روی محصول مناسب تری بگذارید. 

ضخامت مفتول 
اگر در صدد خرید یکی از انواع توری فرنگی، توری گابیون و یا توری مرغی هستید، به عنوان یکی از تفاوت های اصلی آنها باید به ضخامت مفتول استفاده شده برای تولید آنها دقت کنید. در نظر داشته باشید که ضخامت مفتول می تواند ویژگی ها و خواص توری تولید شده را تغییر دهد. از این رو کاربرد آنها نیز متفاوت خواهد شد. به صورت معمول بیشترین ضخامت مفتول را توری گابیون دارد. بعد از آن این محصول ضخامت بیشتری در مفتول دارا است و توری مرغی نیز کمترین ضخامت را دارد. 

اندازه چشمه ها
از دیگر تفاوت های میان این سه نوع توری می توان به اندازه چشمه های آنها اشاره نمود. اندازه چشمه ها نیز ترتیب مشابهی با ضخامت مفتول دارد. به انی ترتیب که گابیون بیشتر اندازه چشمه را دارد. بعد از آن توری فرنگی و در آخر نیز توری مرغی کمترین اندازه چشمه را دارا است.

مزایا و عوامل موثر بر قیمت توری فرنگی
شاخص های مختلفی بر قیمت توری فرنگی مؤثر است.

مثلاً ابعاد چشمه، وزن، نوع گالوانیزه و طول رول از عواملی است که بر قیمت این محصول مؤثر است.

قیمت توری فرنگی 

الف) ابعاد چشمه
یکی از مسائل مهمی که معمولاً بر قیمت تأثیر می گذارد، ابعاد چشمه است.

اگر ابعاد چشمه کوچک باشد، واضح است که برای هر متر مربع تعداد آن ها بیشتر می شود. به هر میزانی که تعداد این ابعاد بیشتر باشد، قاعدتاً مفتول استفاده بیشتر خواهد بود.

ب) وزن مفتول
با افزایش مقدار مفتول، وزن مفتولی که برای هر متر مربع استفاده شده است، بیشتر خواهد شد.

به هر میزان هم که وزن یک توری افزایش پیدا کند، بر روی قیمت آن افزوده می شود. در اغلب موارد توری فرنگی را بر اساس وزن آن خرید و فروش می کنند.

پ) جنس مفتول
در اغلب موارد محصول یاد شده از جنس مفتول گالوانیزه ساخته می شود.

بهترین نوع توری فرنگی کدام است؟
علت استفاده از ورق و لوله گالوانیزه و تهیه مفتول هایی از جنس آن برای انواع حصار من جمله این محصول، مقاومت این ‌گونه از توری ها در برابر زنگ ‌زدگی است.

همان طور که می دانید این‌ گونه محصولات در مکان هایی که دارای رطوبت بالا هستند، استفاده می شود. رطوبت بالا در دراز مدت بر کیفیت و کارایی آن تأثیر گذاشته و باعث زنگ زدگی و اکسید شدن مفتول می شود. اما وقتی که عمل گالوانیزه بر روی مفتول توری فرنگی انجام می شود، طول عمر بیشتری به دست می آورد و در مقابل رطوبت و دیگر شرایط آب و هوایی خاص، مقاوم تر می شود.


منتشر شده در سه شنبه، ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۲۹