توقعات کاهشی فعالان بازارآهن

در روز قبل قیمت دلار در بازار آزاد جریان کاهشی را با سرعت تقریبا زیادی سپری کرد و این مسئله باعث شد بار دیگر پرکاران بازار آهن درگیر سردرگمی شوند و این بازار همچنان در وضعیت کسادی باقی مانده است. از طرفی دیگر بایدن، رئیس جمهور تازه آمریکا گفته است که با شرکای اروپایی خود در خصوص با برگشت به برجام و مذاکره با ایران صحبت خواهد کرد و همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته است که بهتر است جلسه اول مذاکرات برجامی قبل از این که ایران از پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج شود، برگزار شود. با اینکه در روز قبل علی اکبر صالحی گفت اکنون بر خروج از مدیریت های پادمانی آژانس تمرکز کرده‌ایم. 
از طرفی دیگر، وزیر خارجه آمریکا نیز در قالب بیانیه مشترک ایالات متحده و تروئیکای اروپایی ضمن هشدار به ایران در خصوص افت تعهدات هسته‌ ای خود، علنا گفته است که آمریکا به میز مذاکره بازخواهد گشت و نماینده آمریکا در سازمان ملل هم نامه تقاضای اجرای مکانسیم ماشه علیه ایران را از دبیرکل این سازمان پس گرفته است. البته باید در نظر گرفت که این گفت و گو ها همچنان با تقاضا های ایران در خصوص با این که اول آمریکا از برجام خارج شده و اروپا که چند سال از انجام تعهدات برجامی سهلانگاری کرده است، باید تحریم ها را لغو کنند که ایران هم به تعهدات برجامی خود برگردد و در این بین سخنگوی دولت قول داده است که نوروز ۱۴۰۰ با پیروزی بر تحریم‌ها شروع خواهد شد، می ‌توان نشان‌ دهنده این باشد که حتما به ‌زودی مذاکرات دوباره ای انجام می ‌شود. 
در روز قبل همچنین قیمت ارز با جریان کاهشی و کاهش قیمت ها همراه بوده که قیمت دلار نقدی با افت ۶۵۰ تومانی در مقایسه به اخرین اعلام نرخ در روز پنجشنبه به ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسید و قیمت فروش اسکناس دلار در سایت سنا هم با افت ۱۲۵ تومانی به ۲۵ هزار و ۴۵ تومان رسید. در این بین نرخ مقاطع طویل فولادی در روز قبل معمولا پایدار ماند و البته شاهد افت کم نرخ محصولات بعضی از تولیدکنندگان در این حیطه بودیم. پرکاران بازار آهن بار دیگر به توقعات افتی برگشته و این شرایط باعث آن شده که بازار آهن دوباره در شرایط کسادی قرار گیرد و خبری از معاملات در این بازار در روز قبل نبوده و انبار داران هم برای جذب مشتری به دادن تخفیفات جذاب پرداختند. 
در هر حالت در روز قبل بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار قیمت محصولاتشان را ثابت اعلام کرده‌اند و بعضا افت ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی هم در قیمت محصولات این حیطه مشاهده شد.همچنین بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن قیمت محصولاتشان را پایدار اعلام کرده‌اند و با وجود افزایش محدود ابتدایی صبح قیمت بعضی سایزهای تیرآهن ذوبی، بنگاه‌های تهران از پایداری نسبی و افت کم ۱۰ هزار تومانی قیمت سایزهای متفاوت این محصول در اصلاحیه نرخ های بعد از ظهر تیرآهن ذوب آهن در مقایسه به روز پنجشنبه حکایت داشت. همچنین بیشتر تولیدکنندگان نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را پایدار اعلام کردند و البته بعضی شرکت‌های این حیطه هم از اعلام نرخ روزانه خودداری کردند. بازرسی بازار قوطی و پروفیل نیز از پایداری نسبی و افت ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی نرخ های اعلامی بیشتر تولیدکنندگان این حیطه حکایت داشت و رنج نرخی پروفیل با ضخامت ۲ وابسته به شرکت تولیدکننده و ورق استفاده‌ شده در کانال ۲۱ هزار و ۶۰۰ تا ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گرفت.
برچسبها:میلگرد آجدار  تیرآهن  تیرآهن ذوبی  نبشی  ناودانی  پروفیل  ورق


منتشر شده در دوشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵