توقع تورمی در بازار فولاد

براساس گزارش آهن آپ با تعیین کردن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا جو روانی و هیجانی بازار فولاد ایران فرا گرفته است و اگر بایدن با پیشنهادات تازه برای ایران پای میز مذاکره بیاید، این موضوع می‌تواند تأثیرات مطلوبی برای بازار فولاد کشور داشته باشد. هرچند نباید از نامشخص بودن سیاست‌های آمریکا در برابر ایران غافل ماند. 
با تحویل گرفتن رسمی قدرت در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ بوسیله بایدن و ورود او به کاخ سفید، رفتار سرمایه‌گذاران در بازارها بدنبال سیاست‌های اقتصادی حزب دموکرات تغییر خواهد کرد و به نظر می‌رسد عوض شدن سیاست‌های مبارزه با کرونا و البته دگرگونی در مشکلات مالیاتی و تجاری آمریکا مانند اصلی ترین دگرگونی های اقتصادی این کشور خواهند بود که قادر است روی انواع صنایع مثل فولاد، فلزات اساسی و پتروشیمی اثر بسیاری داشته باشد و حتی این امکان که بعضی  فشارهای برگرفته از تحریم‌ها از اقتصاد ایران برداشته شود و در نتیجه نرخ دلار حتی در بلندمدت هم با افت مشخصی روبرو شود هم امکان پذیر است. هرچند در مقابل بعضی از متخصصان بر این باورند که این موضوعات کوتاه‌مدت است و نرخ دلار در درازمدت دوباره جریان رشدی به خود  خواهد گرفت و قیمت فرآورده های فولادی در بازار داخلی ایران هم دوباره روی ریل صعودی قرار خواهند گرفت.
 دگرگونی که تا حالا تنش های انتخابات آمریکا برای ما داشته است افت انتظار تورمی و ترکیدن حباب نرخ ها و متعادل سازی آن‌ها بوده است. هرچند با دقت به اینکه از گفتگوهای اطرافیان بایدن اینگونه استنباط می‌شود که آمریکا در دوره او به پیمان های بین‌المللی و برجام که در دوران ترامپ از آن بیرون آمده ، بازخواهد گشت، می شود اینگونه گفت که اگر این قول تحقق یابد ، حتما روابط تجاری و قراردادهای آمریکا به طرف مطلوب تری خواهند رفت. زیرا پرکاران بازار براین باورند فشار حداکثری ترامپ بر ضد کشورمان در دوره چهارساله او شکست خورد و آمریکا قادر نبود به تمام هدف های خود دست پیدا نکند. هرچند در این دوره تجار و فولادی‌های ما هم گرفتار آسیب های شدیدی شدند، ولی اگر بایدن با پیشنهادات تازه برای ایران پای میز گفت و گو بیاید، این موضوع می‌تواند تأثیرات مطلوبی برای بازار فولاد کشور داشته باشد.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱