تولید محصولات آهن با صادرات مواد اولیه کم میشود

یک تولیدکننده فولادبا شرح بعضی مشکلات تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه از داخل, گفت: میل و یا مجبور بودن بعضی تولیدکنندگان مواد اولیه به صادرات محصولاتشان, صنایع نیازمند را با نبود مواد مواجه کرده است

تولید محصولات آهن با صادرات مواد اولیه کم میشود

علیرضا بهبهانی با اشاره به مشکلاتی که وجود دارد در تامین قسمتی از مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های فولاد, گفت: یکی از واحدهایی که اکنون برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه است, فولاد کاویان است که در سال 70 ایجاد شده و گنجایش اسمی آن یک میلیون و 150 هزار تن در سال است.

او ادامه داد: این کارخانه توانا به تولید انواع ورق فولادی مانند ورق صنعتی است که قسمتی از این ورق ها در ساخت اسکلت های فلزی بدنه پل ها و همچنین بدنه ماشین آلات مصرف می شوند. بهبهانی با گفتن اینکه امکان تولید ورق با ضخامت 8 تا 50 میلی متر در کارخانه فولاد کاویان وجود دارد, گفت: طراحی این کارخانه بر طبق تامین مواد اولیه از فولاد خوزستان انجام شده است.

در آن مدت, تنها شرکت تولیدکننده اسلب در ایران, فولاد خوزستان بود که فولاد کاویان دستیابی جاده ای و ریلی مناسبی به این کارخانه دارد. این تولیدکننده فولاد با گفتن  اینکه قسمتی از مواد اولیه مورد نیاز فولاد کاویان توسط فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه اصفهان و قسمتی دیگر نیز توسط واردات تامین می شده است, گفت: اکنون امکان خرید از خارج را نداریم و در عین حال, قسمت بسیاری از تولیدات فولاد مبارکه نیز از طریق همین شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر مواد اولیه مورد نیازمان را از فولاد مبارکه و یا فولاد هرمزگان خریداری کنیم باید آن را برش دهیم تا به بعد های قابل استفاده برای ما تبدیل شود که این کارسبب به هدر رفتن قسمتی از مواد می شود.

به گفته او, در امسال امکان تولید 440 هزار تن ورق در فولاد کاویان مهیا است اما به علت کم بودن مواد اولیه, فقط تقریبا 50 درصد آن فراهم شده است. بهبهانی با گفتن اینکه فولاد خوزستان ماهانه تقریبا 100 هزار تن اسلب تولید می کند, گفت: فولاد کاویان, نورد و لوله اهواز و فولاد اکسین ماهانه بیشتر از 100 هزار تن اسلب نیاز دارند که البته انتظارما این نیست که همه این عدد توسط فولاد خوزستان تامین شود

او با گفتن اینکه فولاد خوزستان ماهانه 60 تا 70 هزار تن اسلب صادر می کند, افزود: تولیدکننده های داخلی اول باید خواسته های بازارآهن داخل را تامین کنند اما میل آنها به صادرات سبب شده تا علاوه بر مشکل تامین مواد اولیه, با کم نشدن نرخ ورق داخلی نیز مواجه باشیم

به گفته او, صادرات اسلب باید کم شود و یا مشروط به اعلام رضایتمندی مصرف کنندگان داخلی باشد

این تولیدکننده فولاد با گفتن اینکه اکنون صنایع نورد با 20 تا 25 درصد گنجایش خود پرکار هستند, گفت: در مورد تامین مواد اولیه با وزارت صنعت و قسمت های متفاوت گفت و گو و نامه نگاری کرده ایم اما به نتیجه نرسیده ایم. او با گفتن اینکه در سال های پیش تقریبا 20 تا 25 درصد نیازمان را توسط فولاد خوزستان تامین می کردیم, گفت: سال جاری این عدد به 15 درصد رسیده است.

او با گفتن اینکه وظیفه ای برای خودداری از خام فروشی در این قسمت وجود ندارد, گفت: حتی در بعضی موارد تولیدکنندگان مواد اولیه اجبار به صادرات نیز هستند تا ارز تامین کنند.

برچسبها:انواع ورق فولادی  لولهمنتشر شده در دوشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۵۳