تک روی بازار آهن در رشد نرخ

بعضی از گفته ها بیانگر آن است که مذاکرات وین حدودا به نتیجه رسیده است ولی حقیقت این است که اختلافات بین مذاکره کنندگان همچنان وجود دارد. در این بین بازار جلوتر از اخبار حرکت می کند و عکس العمل زیادی به بعضی از رویدادهای سیاسی نشان نمی دهد؛ البته لازم به گفتن است که فاکتورهای اثر گذار بر بازار همزمان با اخباری که از دولت شنیده می شود سبب می شوند که در بعضی از روزها در بازارآهن، نرخ ها تغییر کند و به صورت موقت افتی شود.
از نظر پرکاران حیطه سیاست زمان زیادی تا تمام شدن مذاکرات باقی مانده است و با در نظر داشتن این مسئله که با رد صلاحیت چهره های اصلاح طلب در مسیر انتخابات روبه رو شدیم، مسئله آزادسازی منابع در طرحی تحت عنوان مبادله زندانیان شاید هیچ موقعی رخ ندهد.
با این تحلیل ها، در بازار ارز از شروع اولین روز هفته قبل شاهد رشد ۳۵۰ تومانی قیمت ارز بودیم و این نوسانات نرخی تا انتهای هفته ای که گذشت ادامه یافت  به صورتی که قیمت ارز روی نرخ ۲۳ هزار و ۳۰۰تومان هفته را به انتها رساند. با وجود این تغییرات، به نظر می رسد که قیمت ارز بین کانال ۲۲ و ۲۳ هزارتومان در حرکت باشد.
در بازارهای جهانی مانند چین، اقداماتی که از طرف این دولت انجام گرفته است، سبب شده تا همچنان با افت نرخ ها مواجه شویم. همچنین افتی شدن نرخ ها به شمش و اسلب صادراتی ایران نیز نفوذ کرده است و بر طبق گزارشات منتشر شده متال بولتن، در بازارهای صادراتی ایران با موضوع زیر فروشی روبه رو هستیم.
با وجود اینکه عدم درخواست در بازار همچنان به چشم می خورد، ولی با این حال نیز تولیدکنندگان هفته قبل به رشد تقریبا ۶/۲ درصدی برای قیمت پایه شمش اقدام کردند که رقابت ۰/۴ درصدی که انجام گرفت به ایجاد سه درصد سقف دامنه تغییر متقارن که مشخص شده بود، منتهی شد. 
همین موضوع دلیلی شد تا باوجود اینکه ابتدای هفته قبل شاهد ثبات یا افت نرخ ها بودیم، اما از وسط هفته نرخ ها دوباره جریانی افزایشی داشته باشند. تا جایی که نرخ تیرآهن ۱۴ با رشد تقریبا ۱۷۵ تومانی به عدد ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید؛ متوسط نرخ میلگرد ۱۴ نیز با رشد ۱۵۱ تومانی به ۱۴ هزار و ۵۳۵ تومان رسید.
در وضعیتی که افت نسبی در نرخ های جهانی به چشم می خورد، فاصله نرخ شمش با نرخ شمش صادراتی به چیزی تقریبا ۱۰ درصد رسیده است. طبق دستورالعمل گفته شده نیز محدودیت جنس برای اعمال سقف دامنه یعنی سه درصد برای تولیدکنندگان وجود ندارد.
در این بین این سوال گفته است که آیا تولیدکنندگان با اینکه می دانند بازار کشش نرخ های موجود را ندارد و همچنین عرصه بر بازارهای صادراتی کشورهای همسایه با اعمال عوارض تنگ تر شده و از طرف دیگر نیز بازار چین به اصلاح نرخ ها اقدام کرده است؛ رشد نرخ پایه در بورس کالا صرفا برای پر کردن کف عرضه در این بازار می باشد؟ 
اگر چنین وضعیتی که احتمال وقوع آن کم است اتفاق بیوفتد، شرایط هفته ای که گذشت دوباره تکرار خواهد شد و در غیر این حالت اگر تشخیص قیمت پایه شمش بر طبق حقیقت های بازار انجام شود، با افت نرخ مقاطع روبه رو خواهیم بود. به عبارت دیگر سرنوشت نرخ محصولات فولادی در هفته‌های آینده با افت یا رشد نرخ شمش در بورس کالا تعیین خواهد شد.

برچسبها:تیرآهن میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۵۱