تیرآهن چیست

به گزارش آهن آپ:تیرآهن مهم ترین پروفیل ساختمانی و تشکیل دهنده بدنه اصلی سازه میباشد و به این دلیل خرید تیرآهن با کیفیت و با قیمت مناسب، یک سری نکات قابل توجه دارد که در این مقاله ما پروفیل تیرآهن ، مهم ترین سایز های تیرآهن ، بهترین کارخانه های تولید کننده تیرآهن و نکاتی در مورد خرد تیرآهن برایتان شرح کردیم وهمچنین در سایت آهن آپ قیمت تیرآهن قابل مشاهده است تا شما عزیزان هم وطن به بهترین نحو ممکن خریدتان را با کیفیت ( با توجه به نوع مصرف) و قیمت مناسب با خیالی آسوده انجام دهید. در خرید تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی برند تولید کننده اهمیت بالایی دارد. تیرآهن برای مقاوم سازی سازه و انتقال بار ساختمان به فونداسیون و سپس به زمین مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهن ها عموما از فولاد و درصد مشخصی کربن تولید می شود.
تیرآهن قابلیت تحمل بارهای محوری و جانبی و مقاومت خمشی بالایی دارد. جذب ارتعاش مناسب این محصول در مقابل نیروهای خارجی باعث شده که به طور مداوم جزو رایج ترین مصالح ساختمانی قرار بگیرد. یکی از دلایل مهم در که خرید تیر آهن را مهم تلقی میکند، از آن جایی که از آهن در قسمت های مختلف سازه مورد استفاده قرار میگیرد ، در صورت نداشتن مقاومت کافی با ضعف رو به رو شده و در نهایت به آسیب دیدن کل سازه منجر گردد.

علامت‌های اختصاری تیرآهن‌
در صنعت، برای تیرآهن‌ها علائمی تعریف شده تا مانند یک معاهده جهانی عمل کند. در تمام تیرآهن‌ها، علامت V، نشان دهنده‌ی سنگین بودن تیرها و L، علامتی برای نشان دادن تیرآهن‌های سبک است. وقتی این دو حرف پس از علامت اختصاری اصلی تیرآهن‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند سبک و سنگین بودن آن محصول را تعیین کنند. برای مثال برای محصول تیرآهن ذوب آهن که معروف ترین محصول داخلی است روی باله آن مارک ESCO به صورت برجستگی حک شده است. این مارک روی محصول هر دو متر به طور متناوب تکرار شده است.

تیرآهن IPE
این تیرآهن‌ها معمولی و استاندارد آنها به شکل I تولید می‌شود که برای سازه‌های مرتفع بسیار کاربرد دارند و می‌توانند وزن و فشار سازه را تحمل کنند. این محصول از یک زاویه کشش و مقاومت دارد. تیرآهن IPE طبق استاندارد اروپا تولید می‌شوند و ضخامت بال آنها ثابت است. بیشتر مهندس‌های ایرانی بر اساس ضخامت این تیرآهن نقشه‌ها را ترسیم می‌کنند و به همین دلیل از پرکاربردترین محصولات فلزی محسوب می‌شود. ارتفاع این محصولات بین ۸۰-۶۰۰ میلیمتر می‌باشد.

تیرآهن INP
تیرآهن‌های I شکل که باله‌هایش ضخامت متغیر دارد و به تدریج افزایش پیدا می‌کند در این دسته قرار می‌گیرند. این تیرآهن‌ها تحت استانداردهای متفاوتی ساخته می‌شود و کاربردهای گوناگونی دارند. این مدل تیرآهن عمدتا وارداتی است و بیشتر از کشورهای لهستان، کره، اسپانیا، چین و روسیه وارد کشورمان می‌شود. ارتفاع این تیرآهن‌ها ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر می‌باشد البته در مقایسه با نوع IPE مصرف آن بسیار کمتر است.

تیرآهن IPB
تیرآهن‌هایی که به شکل H ساخته می‌شوند، در این دسته قرار می‌گیرند. این تیرآهن‌ها قدرت بیشتری دارند و می‌توانند در قسمت‌های مختلف سازه استفاده شوند. استفاده از این محصول مصرف آهن را کاهش می‌دهند و هزینه‌های عملیاتی را کنترل می‌کند که به دلیل نصب آسان‌تر، استفاده از آن سرعت پروژه را بالاتر می‌برد. ارتفاع تیرآهن‌های H شکل، ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر می‌باشد. هاش در بازار ایران در گروه سبک و سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

برچسب ها:  آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۴۰۰ ۱۱:۱۱