تیرآهنIPEچیست؟

به گزارش آهن آپ:

تیرآهن IPE چیست؟
تیرآهن IPE که جز تیرهای معمولی به حساب می آید، مخفف عبارت I Profile Europeenne  می‌باشد. این محصول مطابق با استاندارد اروپا در ایران ساخته و به بازار عرضه می شود. این کالا به نام های تیرآهن نیم پهن یا تیر باریک به سبب شباهت ظاهری به حرف انگلیسی I، نیز شناخته می شود.

ضخامت بال های تیرآهن IPE  از ابتدا تا انتها ثابت است. این ویژگی سبب شده تا در مقایسه با دیگر تیر ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد. این کالا به دلیل استاندارد، استحکام و مزایای زیادی که نسبت به پروفیل های دیگر دارد، در بین کشور های مختلف نیز من جمله اروپا مصرف بالایی دارد . 

مشخصات تیرآهن IPE  که در ادامه به صورت کامل به آن می پردازیم. باعث شده تا این پروفایل ساختمانی بتواند به خوبی در برابرفشار های کششی و خمشی وارد براسکلت سازه مقاوت کند. از این رو این محصول در بخش های مختلف ساختمان برای ایجاد استحکام به صورت شاه تیر، تیرچه و کلاف به کار گرفته می شود.

مشخصات تیرآهن IPE چیست؟
به طور کلی بیشترین نقشه های که توسط مهندسان معمار برای ساخت ساز های عمرانی و صنعتی کشیده شده است. به دلیل وزن سبک و مقاومت خمشی بالا با استفاده از تیرآهن IPE ساخته می‌شود. عرض بال این محصول بر طبق استاندارد های فنی حدودا به اندازه نیمی از ارتفاع آن می‌شود. تیرآهن IPE در برابر شرایط محیطی و عوامل شیمیای مانند پوسیدگی، آفت و زنگ زدگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

مرکز یا جان تیرآهن IPE از سازه دربرابر نیروهای برشی مثل زلزله، باد و طوفان محافظت می کند و این اطمینان را به مصرف کننده می دهد، که سازه از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار است. بال های این محصول که در دو طرف جان قرار دارد، دربرابر فشار های خمشی وارد بر اسکلت سازه مقاومت می کند. 

با این تفاسیر تحمل فشار و نیروهای واراد بر ساختمان همچنین انتقال بار اصلی سازه به زمین با استفاده از تیرآهن IPE  میسر می شود. جالب است بدانید که این محصول جز سبک ترین نوع تیرآهن با ابعاد و استانداردهای اروپایی است که تولید و به بازار عرضه می شود. این کالا از متداول ترین تیر هایی است که مصارف گوناگونی دارد. از مهم ترین ویژگی تیرآهن IPE می توان به یکنواخت بودن ضخامت جان و بال آن اشاره کرد.

روش ساخت و مواد تشکیل دهنده تیرآهن IPE
مقاومت و ایمن سازی بنا های چند طبقه به سبب ارتفاع و وزن بالا از اهمیت زیادی برخورد دار است. بر این اساس بهترین راهکاری که می توان با آن ایمنی ساختمان را افزایش داد و از مقاومت سازه اطمینان حاصل کرد، استفاده از تیرآهن IPE  می باشد. 

تولید کنندگان این محصول را به روش نورد گرم که شامل عبور دادن شمش فولاد از سه قفسه نورد می‌باشد، می سازند؛ بدین صورت که در ابتدا ارتفاع شمش کاهش یافته و طول آن زیاد می شود. درقفسه های میانی و پایانی نیز با استفاده از غلطک های عمودی و افقی شکل اصلی تیرآهن ایجاد و در نهایت این محصول به صورت خطی در سایز واستاندارد مناسب خارج شده ودر ابعاد مورد نیاز برش می خورد.

از عناصر آلیاژی مهمی که در ساخت تیرآهنIPE  از آنها استفاده می شود. می توان به کربن، کروم، منگنز، نیکل، تیتانیم، مس، فسفر، گوگرد و مولیبدن اشاره کرد. هرکدام از این عناصر به دلیل و منظور خاصی به آن اضافه می شود. مثلا کربن برای جلوگیری از ساییدگی، سختی، کشش و مقاومت در برابر خوردگی و کروم برای محافظت در برابر رطوبت به آن افزوده می شود. 

جدول وزنی تیرآهن IPE
مانند دیگر پروفیل های ساختمانی تیرآهن IPE هم براساس وزن مشخص می شود. وزن تیرآهن IPE با توجه به ضخامت بال و جان آن تعیین شده است. وزن تیرآهن های مختلف براساس جدول وزنی تولید کنندگانشان معین می شود. به این خاطر تیرآهن های موجود دربازار وزن های متفاوتی دارند.

سایز تیرآهن نیز همانند وزن و ضخامت جان و بال اهمیت زیادی دارد که هنگام انتخاب باید به آن توجه نمود. عددی که همیشه کنار تیرآهن IPE می آید نشان دهنده ارتفاع یا سایز این محصول است که به سانتیمتر بیان می شود. هر شاخه این محصول 12متر می باشد.

اندازه استاندارد ارتفاع این محصول برای ساخت ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و عرض آن بین 46 تا 220 میلی‌متر می باشد. ولی سایز پرکاربرد ترین تیرآهنIPE  که در بازار موجود است ارتفاعی بین ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلیمتر دارند. که در بازار با سایز 12 الی 30 شناخته می‌شود .

برچسب ها : آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۱۹