جریان قیمت گذاری آهن در این هفته

بازار آهن


به تحلیل آهن آپ ، در حیطه ورق در طول هفته قبل شاهد تغییراتی به بیان ذیل بودیم: نرخ ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۹۶۵۰۰ ریال و در اهواز ۸۸۰۰۰ ریال بود که تا پایان همان هفته در اصفهان به ۱۰۰۰۰ ریال و در اهواز به ۹۲۰۰۰ ریال رسید. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر روز سه شنبه ۹۵۱۶۷ ریال نرخ داشت که چهارشنبه به ۹۹۳۳۳ ریال رسید.

ورق سرد در هفته قبل  نیز جریان رشدی آرامی داشت به این مفهوم که نرخ روز شنبه بطور میانگین ۱۶۵۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۱۶۶۳۱۸ ریال رسید. خرید و فروش ورق سرد که با رشد نرخ بسیار مواجه شده بود نیز باطل شد، همین موضوع سبب سرگردانی بازار شد. از آنجا که تابستان فصل مصرف ورق سرد است می تواند تحریک کننده رشد نرخ ورق سرد باشد ولی حجم خرید و فروش  این کالا محدود شده است. در بقیه حیطه ها نیز دست اندرکاران اعتقاد دارند که نرخ بقیه مقاطع آهن جریان افزایشی خود را دنبال خواهد کرد و علت این تفکر را رسیدن پایه نرخ میلگرد در بورس کالا به رقم ۶۵۳۲۹ ریال میدانند که اگر خریداران تا ۵ درصد هم در رقابت با یکدیگر نرخ را رشد دهند، خرید وفروش در پایه ۶۸۵۰۰ ریال بسته خواهد شد که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده دوباره نرخ میلگرد در بورس به ۷۵۰۰۰ ریال در مقابل هر کیلو خواهد رسید. در نتیجه دلیل آنها بر اساس اینکه نرخ میلگرد در بازار نباید در این هفته به کمتر از ۷۵۰۰۰ ریال برسد، بسیار دور از ذهن نیست.

تیرآهن نیز شبیه این دلیل را یدک می کشد. در نتیجه در هفته های پیش رو شاهد رشد نرخ خواهیم بود و تنها موردی که می تواند جریان افزایشی میلگرد را مهار کند، ثابت شدن نرخ شمش و میلگرد در بورس است. بسیاری از آگاهان این موضوع را بیان می کنند که میلگردهای خریداری شده در بورس که واگذاری آنها خرداد ماه است با فاصله نرخ زیاد به بازار راهی خواهد شد و بازار را از سوز و گداز خواهد انداخت؛ این صحبت می تواند قابل تفکر باشد در صورتیکه درهای صادرات همچنان بسته بماند. البته شنیده ها بیانگر این است که مرز مهران در روزهای آینده باز خواهد شد در نتیجه به نظر نمی رسد آسایش بازار میلگرد به زودی امکانپذیر باشد.

برچسب ها:آهن آپ ورق میلگرد تیرآهن


منتشر شده در دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹