جریان کاهشی بازارآهن

بازارآهن

در هفته  قبل بازار آهن ایران بی اعتماد به جریان بازارهای جهانی فولاد و البته بی دقت به نرخ های پایه زیاد محصولات فولادی در بورس کالا، مسیر خود را رفت و در بعضی روزها پایداری نسبی و در بعضی روزهای دیگر هم افت تقریبا بسیار نرخ ها را تجربه کرد؛ این وضعیت سبب شد که بیشتر عرضه‌های شمش و مقاطع طویل فولادی در بورس کالا بدون درخواست بمانند و پس از یک هفته زیرفروشی انبارداران داران، این هفته اصول فروش شرکت‌های نوردی نیز شروع به افت نرخ ها کردند. 
در هفته قبل متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد به جز از روزهای یکشنبه و دوشنبه که افزایشی بود، در بیشتر روزها افتی نسبی را تجربه کرد و در پایان با کاهش ۱۱۱ تومانی در طول هفته با عدد ۱۳ هزار و ۸۰ تومان بسته شد؛ این در صورتی است نرخ پایه میلگرد عرضه‌ شده در بورس کالا با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده ۱۴ هزار و ۶۳۲ تومان بود و معمولا در روز چهارشنبه فقط ۰/۴۵ درصد از میلگردهای عرضه ‌شده در بورس آن هم با نرخ پایه خرید و فروش شدند. 
 همچنین میانگین قیمت هر کیلو تیرآهن ۱۴ در بازار آزاد هم با کاهش ۴۱۶ تومانی به تقریبا ۱۳ هزار و ۵۶۷ تومان رسید و متوسط نرخ انواع نبشی هم با افت ۴۷۳ تومانی با عدد تقریبی ۱۴ هزار و ۵۱ تومان نرخ خورد. همچنین میانگین قیمت انواع پروفیل با ضخامت ۲ در بازار آزاد نیز با افت ۴۰۰ تومانی در روز پنجشنبه عدد ۲۳ هزار و ۷۱ تومان را ثبت کرد و نرخ ورق سیاه ۲ رول مبارکه عرضه ۱/۲۵ در بازار آزاد هم در هفته ‌ی قبل، در کل ۸۰۰ تومان کمتر شد و در پایان قیمت ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان را ثبت کرد. 
حتی شمش القایی هم با این که در میانه هفته قبل دست به افزایش نرخ زده بود، در روزهای انتهایی هفته ملزم به افت نرخ شد و دست آخر در پی تغییرات ، میانگین قیمت شمش القایی در بازار آزاد با کاهش ۲۷۵ تومانی به ۱۱ هزار و ۹۳۰ تومان رسید. این در صورتی است که در خرید وفروش های بورس کالا، نرخ پایه شمش بلوم با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده، ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان بود و البته فقط ۹/۲ درصد از حجم عرضه شمش بلوم آن هم با نرخ پایه خرید وفروش شد. 
در کل هم گویا در وضعیت کنونی که دیگر نه خبری از درخواست مصرفی است و نه با کوشش های دولت برای پیشرفت سامانه جامع تجارت، درخواست سرمایه‌ای به این آسانی ها می‌تواند در بازار آزاد تاخت وتاز کند ، حدس بر این است در این هفته نیز بازار آهن در مقابل نرخ های پایه بالای بورسی استقامت خواهد کرد؛ به خصوص آن که جریان نرخ دلار هم در این وضعیت کاهشی شده است و همین موضوع می‌تواند تا میزانی از تاثیر افزایش نرخ های پایه بورس کالا کم کند.

برچسبها:میلگرد  تیرآهن نبشی پروفیل ورق سیاه


منتشر شده در دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶