جهش نرخی در بازار آهن

بازارآهن

مصطفی عبداللهی، عضو هیئت مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران در صحبتی با خبرنگاران در خصوص با شرایط بازار آهن و فولاد گفت: با دقت به رشد تولید شمش خام در کشور و همچنین راه اندازی سازمانهای خصوصی، اینگونه به نظر می رسد که شرایط بازار به شرط ثابت شدن قیمت دلار، برابر شود. او همچنین گفت: با درنظر گرفتن تولید بالای آهن اسفنجی در کشور و همچنین با دقت به راه اندازی کارخانه های اول زنجیره، اینگونه به نظر می رسد که به هدف چشم انداز تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ یعنی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست خواهیم یافت
به گونه ای که دلار با وجود هر نرخی که دارد به پایداری برسد، می تواند بر بازار آهن و فولاد اثرگذار باشد و سبب شود این بازار به یک پایداری نسبی برسد. از طرفی دیگر فولادی ها از بازار داخلی سوددهی خوبی نداشته اند و اکنون اگر در تولید مقاطع فولادی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و پروفیل در کنار تامین احتیاج کشور، صادرات را نیز در دستور کار قرار دهیم می توانیم بازار را به یک شرایط برابر رسانده و حتی از این راه به سوددهی خوب نیز برسیم.
ولی با تمام این تحلیل ها، روز قبل با اینکه نرخ دلار با افت روبه رو شد و در ساعاتی از روز به عدد ۴۲ هزار و ۸۶۰ تومان رسید، نرخ مقاطع از طریق رشد نرخ پایه شمش و همچنین نرخ مقاطع بورس کالا با جریانی افزایشی روبه رو شد. قیمت پایه شمش در روز قبل از طرف بورس کالا سه درصد رشد یافت تا از طریق نرخ  ها به قیمت جهانی نزدیک تر شود. با رقابت نیم درصدی انجام گرفته در بورس نیز متوسط موزون شمش به ۱۱ هزار و ۱۵۳ تومان رسید.
نرخ پایه میلگرد و تیرآهن نیز برای عرضه امروز ۵/۳ درصد رشد کرده است و همین موضوع شروع کننده رشدی شدن نرخ مقاطع در بازار امروز شده است. همچنان معین نشده است که نرخ های پایه از طریق بورس کالا بر چه طبقی مشخص می شود و همچنین در وضعیت کنونی بازار یعنی کسادی که بر بازار حکم کننده است، تحریک نرخ ها به غیر از فولادسازان به سود چه کسانی خواهد بود؟
 


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۴۳