حباب آهن گسترده تر میشود

بازار آهن

جریان خالی سازی حباب نرخ محصولات فولادی که از سه‌شنبه هفته قبل شروع شده بود و تا پایان همان هفته در بازار آزاد آهن ادامه داشت. جریانی که حتی آهسته ترشدن سرازیر نزول دلار دراین روزها نیز حریف آن نشد و این موضوع نشان می‌دهد که در روزهای گرم شدن بازار آزاد ارز نرخ محصولات فولادی نیز به حبابی غیرحقیقی رسیده است. حبابی که با رفتن نرخ دلار روی فاز کاهشی در حال خالی سازی بود و با دقت به توقع خریداران برای سرازیری هرچه بسیار قیمت ارز و معمولا کمتر شدن نرخ محصولات فولادی همانگونه بازار آزاد آهن در کسادی نسبی میگذراند و بیشتر تجار بازار تا آخر هفته از خرید این محصولات خودداری کرده اند. 
طبق آخرین نرخ‌های گفته شده از طرف نوردکاران فولادی شاهد افت ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومانی قیمت بسیاری از انواع میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی، ناودانی و پروفیل در بازار آزاد در طول این هفته بوده ایم. البته بعضی نوردکاران که نرخ محصولاتشان را در روزهای چهارشنبه تا پنجشنبه بسیار افت داده بودند با آغازاین هفته دست کم ۵۰ تومان محصولاتشان را بیشتر کرده‌اند.  در این بین میبایست دقت داشت به وجود آمدن علائمی از اراده وزارت صمت برای تصحیح جریان عرضه چکه ‌چکانی مواد اولیه در بازار آزاد  و سعی برای تشخیص وظیفه ضرایب نرخی زنجیره فولاد نیز ضربان های مثبتی را به بازار برای افت دوبرابر قیمت محصولات فولادی داده است. علائمی که اگر به حقیقت تبدیل شود و شرکت‌های بزرگ فولادی نیز قانع به عرضه محصولاتشان در بورس کالا شوند، حتما اثر شایسته ای روی خالی سازی هرچه بسیار قیمت مقاطع فولادی میگذارد. 
اگرچه، نباید فراموش کرد طبق جدول تطبیق نرخ میلگرد در ایران با سایر نقطه های دنیا که در پنج هفته قبل عرضه شد،  همچنان هم نرخ میلگرد و البته دیگر مقاطع فولادی در بازار آزاد ایران از نرخ‌های جهانی این محصول بیشتر است. این در صورتی است که با مشاهده به فرمول تشخیص نرخ شمش در بورس کالا (دست بالا ۹۵ درصد نرخ شمش صادراتی ایران فوب خلیج فارس بر طبق دلار سنا) بی پروا می‌توان گفت وجود این حباب نرخی در کشوری که دهمین تولیدکننده فولاد جهان حساب می‌شود، به هیچ عنوان مورد قبول نیست و دست اندر کاران این حیطه همچنان میبایست برای افت هرچه بیشتر قیمت مقاطع سعی کنند.
برچسبها:میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی، ناودانی و پروفیل


منتشر شده در سه شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۲