حباب نرخی میلگرد آجدار

نارضایتی تقاضا کنندگان خرید در بازار آهن از حباب نرخی میلگرد آجدار در این روزها به اوج خود رسیده است. زیرا که  متوسط خرید نرخ قراضه مطلوب قابل ذوب در کاخانه های گوناگون ذوب از ۳۹۰۰تا ۴۰۰۰تومان در  تغییر بوده و به دلیل کم شدن پروژه های ساختمانی در این چهارسال و افت ورودی مقدار قراضه ،ورودی قراضه کم شده ونرخ آن رو به رشد می باشد.

نرخ فعلی شمش فولادی نیز نسبت به نرخ قراضه ،برای تولید کنندگان شمش هم راضی کننده نبوده و با در نظر گرفتن نسبت ترکیب قراضه و اسفنجی برای تولید شمش ،تولید کنندگان شمش در مرحله زیان درنتیجه تولید قرار گرفته اند. از این جهت با توجه به رعایت فاصله نرخ شمش و قراضه، نرخ فعلی شمش فولادی (غیر از نرخ های صادراتی) در بازار داخل دارای متوسط ۲۰۰تومان حباب منفی می باشد که حتی ادامه این جریان برای نوردکاران و توزیع کنندگان راضی کننده نمی باشد.

به نظر می رسد با توجه به حباب تورمی موجود و اخبار سیاسی مربوط به FATF و هم چنین بهترشدن نسبی وضعیت هوا در دو هفته پیش رو شاهد گذر بازار فولاد از شرایط فعلی و ورود فاز جدیدی از درخواست ها و تخلیه حباب منفی در میان لایه ها باشیم. از این جهت بازار میلگرد برای ورود به حاشیه سود وهمراه شدن با بازار تیرآهن، نیاز به یک پرش ۳۰۰تومانی  در ماههای جدید  دارد. در بهمن‌ماه سال قبل فولاد مبارکه دارای دو ذخیرۀ کنسانترۀ سنگ‌آهن و گندله و اسلب بود که با افت ورود مواد اولیه به مبارکه و به‌ جهت جلوگیری از توقف تولید، این دو ذخیره مصرف شده و اگر این جریان اصلاح نشود، به‌علت  نبود تولید فولاد مبارکه و بقیه فولادسازان، تشنج تفاوت نرخ و رشد نرخ ایجاد خواهد شد. در وضعیت اکنون جای تامل و اندیشه است که چرا معدنی‌ها فولادساز  و تأمین‌کنندگان سنگ‌آهن خودشان مصرف‌کنندۀ سنگ‌آهن‌ شده‌اند؟

برچسبها:میلگرد آجدار  میلگرد 


منتشر شده در دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۴