حباب نرخ ها در بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، بازار مقاطع طویل فولادی کشور در اولین روز از هفته کنونی با رشد درخواست و افزایش نرخ مواجه شد، به طوری  که قیمت میلگرد سایز ۱۲ از ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان در روز شنبه هفته پیش ( ۸ آذر) به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان در شنبه (۱۵ آذر) رسید. 
فرم گیری موج تازه ای از توقعات تورمی در کشور،  درعین جنبش های رشدی قیمت ارز و رشد نرخ های جهانی که به افزایش قیمت پایه شمش و مقاطع طویل فولادی در هفته پپیش سبب شد؛‌ اصلی ترین سیگنال‌های افزایشی نرخ فولاد بودند. ورود قیمت فولاد به مسیر رشدی درحالی به وجود آمد که قرارگیری در فصل سرد سال که زمان سنتی رکود مصرفی در بازار به‌شمار می‌رود و تعدیل نرخ ارز نسبت به هفته‌های قبل باعث شده بود تا در هفته‌های گذشته قیمت محصولات مختلف زنجیره فولاد در مسیر کاهشی قرار گیرند. هرچند که سیگنال‌های جدید اثرگذار اجازه استمرار شرایط فعلی را به این بازار نداد.
محمد اعتباری از فعالان بازار فولاد درخصوص وضعیت فعلی بازار مقاطع طویل فولادی گفت: درحالی که انتظار می‌رفت بهای مقاطع طویل فولادی کشور به علت قرارگیری در زمان فصل سرد سال که زمان سنتی افت در بازار مصرف به حساب می آید نزولی شود، ولی رشد قیمت ارز در روز اول این هفته در عین اففزایش نرخ های پایه هفته قبل، اخطار رشدی به بازار برش های طویل فولادی وارد کرد و در آخر سبب شد تا قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان برسد.
اعتباری در بیان شرایط بازار فولاد در هفته قبل اضافه کرد: متعادل کرد نوقعات تورمی، ورود ققیمت ارز به راه نزولی و قرارگیری در فصل سرد سال که زمان سنتی رکود در بازار مصرف مقاطع طویل فولادی کشور حساب می‌شود سبب شده تا ظرف هفته‌های گذشته قیمت این فرآورده ها در بازار آزاد وارد مسیر افتی شود و در حالی‌که قیمت هر کیلوگرم میلگرد در روزهای پایانی مهر ماه به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده بود، این قیمت به کانال ۱۰ هزار تومان برگردد و بازار دوباره نظاره گر خرید و فروش  میلگرد با نرخ ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان در روزهای اولیه هفته پیش بود. با دقت به فقدان درخواست مصرفی در بازار امکان استمرار این جریان افتی و برگشت قیمت مقاطع به کانال ۹هزار تومان هم وجود داشت، ولی طریقه سیاست‌گذاری مسوولان در مشخص کردن قیمت پایه شمش و مقاطع فولادی در بورس کالا اجازه این افت نرخی را برای هفته پیش به بازار نداد.


منتشر شده در دوشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۸