حذف قدرت خرید در بازار آهن

تحلیل و بازرسی های انجام گرفته بر شرایط روز قبل بازار آهن حاکی از تحرکات رشد نرخ ها در این بازار می باشد. با وجود اینکه قیمت دلار با افت تقریبا ۱۴۰ تومانی به نرخ ۲۴ هزار و ۳۰ تومان رسید و از طرف دیگر گزارشات متال بولتن نیز از افت ۴۵ دلاری نرخ بیلت ایران و رسیدن آن به عدد ۶۳۰ دلار حکایت دارد، ولی نرخ انواع آهن آلات همچنان با دریافت بعضی از سیگنال های رشدی، در مسیر افزایشی قرار دارد.
نرخ پایه شمش در خرید و فروش های این هفته ، ۱۳ هزار و ۲۴۵ تومان مشخص شد که عدد مذکور از شمش صادراتی CIS چیزی تقریبا ۵۴ تومان و همچنین از قیمت شمش صادراتی ایران نیز تقریبا ۴۴۶ تومان بیشتر می باشد. در وضعیتی رشد قیمت پایه شمش و گران تر بودن آن از نرخ های جهانی ادامه دارد که شرایط موجود در بازار آهن نشان دهنده ادامه دار بودن نبود درخواست حقیقی در بازار و همچنین ناتوانی در مقابل نرخ های موجود می باشد. 
همان صورت که در گزارشات قبلی نیز گفته شده است، بازار در مقابل افت نرخ ها در حالت خنثی قرار گرفته و هیچ عکس العملی نشان نمی دهد و تنها نسبت به علتی که منتهی به رشد نرخ ها می شوند، تحریک می شود. با این تحلیل، رشد نرخ پایه سیگنالی برای رشد نرخ مقاطع شد و همین کار سبب شد تا در نرخ های روزانه آهن آلات که از طرف تولیدکنندگان این حیطه اعلام می شود، رشد در نرخ ها اعمال شود.
به واسطه سیگنال رشدی که به آن اشاره شد، نرخ میلگرد از طرف شرکت هایی که در این حوزه پرکار هستند، چیزی تقریبا ۵۰ الی ۲۰۰ تومان رشد کرد؛ لازم به گفتن است که بسیاری از تولیدکنندگان میلگرد، به اعلام چندین باره نرخ محصولات خود اقدام کردند و به دنبال آن نرخ های خود را رشدی اعلام کردند. تعداد کمی نیز نرخ های خود را بدون نوسان اعلام و محصولات خود را روانه بازار کردند.
نرخ تیرآهن نیز با رشد روبه رو بود، به این حالت که در قسمت تیرآهن کیلویی، مبادی فروش این حیطه نرخ محصولات خود را با سرعت کمی رشد دادند و یک شرکت نیز نرخ های خود را ثابت اعلام کرد؛ نرخ تیرآهن شاخه ای نیز با رشد تقریبا ۱۰ الی ۵۰ هزارتومانی روبه رو بود.
جریان رشدی نرخ ها بر بازار نبشی و ناودانی نیز حاکم بود؛ به صورتی که نرخ نبشی در بازار آزاد با رشد تقریبا ۶۰ الی ۲۵۰ تومانی از طرف تولیدکنندگان این محصول اعلام شد. نرخ ناودانی نیز در همان رنج رشد یافت. بعضی نیز نرخ های خود را در قسمت نبشی و ناودانی بدون نوسان اعلام کردند.
بازار پروفیل ولی جریان برعکسی نسبت به بقیه مقاطع داشت؛ به این گونه که با دقت به اعلامی تولیدکنندگان این محصول، نرخ پروفیل افت ۳۰۰ تومانی را تجربه کرد، لازم به گفتن است که بعضی نیز در این میان نرخ محصولات خود را اعلام نکردند.
برچسبها:میلگرد نبشی  ناودانی  تیرآهن


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۲۱