حراج شمش به شیوه برعکس


به گزارش آهن آپ ، از دیگر نکته مهم که در آینده بر شرایط بازار فولاد اثرگذار خواهد بود، این است که اکنون به‌ جای ضرورت به عرضه فولاد سازان در بورس کالا و انعطاف ‌پذیری مقدار سهمیه‌ ها برای برابری بازار از صادرات محصولات فولادی جلوگیری به‌ عمل می‌آید و فولاد سازان برای صادرات هر محصول نیاز به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. این همه سختگیری در صادرات محصولات فولادی آن هم در وضعیتی که فولاد سازان بیشتر تحریم بوده و با سختی می‌توانند در بازارهای بین ‌المللی ظهور کنند، توان برنامه‌ ریزی و تخفیف گرفتن را از آنان جدا می‌کند.
یکی دیگر از حوادث کمیابی که در خرید و فروش بورس کالا شاهد آن بودیم حراج شمش به شیوه برعکس بود. وزارت صنعت در اقدامی غیر متداول خواستار خرید و فروش محصول عرضه شده در بورس به کم ترین نرخ ‌های پیشنهادی شد، این درصورتی است‌ که بر اساس آیین و قوانین طبیعتا تقاضای مشتریان از طرف پیشکاران ثبت و محصول به بیشترین پیشنهاد نرخی به فروش میرسد. در نتیجه درخواست کنندگان نا امید این محصول نیز که برای به‌ دست آوردن شمش فولاد بیشترین نرخ را پیشنهاد داده بودند، از معترضان این روال برابری دولت هستند و اعتقاد دارند که بهتر بود پیش از انجام خرید و فروش برای جلوگیری از افزایش نرخ، سقف رقابت مشخص می‌شد و این طریق عادلانه برای پایین نگه داشتن نرخها نیست. 
البته قسمتی ازنظر و عقیده های بی نظم از رویداد های موجود در بازار است و شرایط اکنون به گمان پیچیدگی‌های جدیدی را هم به همراه دارد که می‌توان در آینده به آنها نیز پرداخت. نکته قابل توجه در این مسئله تمرکز سعی‌ نماینده ها به فشار بر شرکت‌ های تولیدکننده شمش و بی خبری از شرکت‌ های تولید کننده میلگرد بود، زیرا از کل شمش خرید و فروش شده در بورس کالا و تحویلی به کارخانه‌های نورد تولیدکننده میلگرد تنها ۲۵ درصد به میلگرد تبدیل و در بورس کالا عرضه شد.

برچسبها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۹