حمایت دولت از حوزه ی مسکن با کاهش هزینه های ساخت و ساز

به گزارش آهن آپ:

حسن لطفی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با مسائل موجود در حوزه‌ی مسکن بیان کرد: از آنجا که یکی از چالش های بنیادین کشور در حوزه مسکن است، دولت باید زیربنای ساخت مسکن را با کنترل قیمت زمین و مصالح ساختمانی فراهم کرده و از این طریق هزینه‌‌های ساخت را کاهش دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه فولاد و سیمان در کشور با هزینه گزافی تولید می شوند، بیان کرد: تولید کنندگان این محصولات، بابت هر تن سیمان، ۲۱۰ تک تومان به دولت حقوق مالکانه پرداخت می کنند در حالی که آن را در بازار تنی یک میلیون تومان می‌فروشند. یا در حوزه فولاد بابت هر تن مواد اولیه فولاد،  ۴۱۰ تک تومان به دولت حقوق مالکانه می دهند اما در عوض آن را تنی ۲۱ میلیون تومان در بازار می فروشند. این در حالی است که دولت به این صنایع آب و برق و گاز یارانه ای می دهد چه بسا در مناطق محروم نیز از معاف باشند اما در عوض افزایش بی رویه قیمت فولاد و سیمان توسط این صنایع در کشور باعث شده تا هزینه تولید مسکن بالا برود. از این رو نباید اجازه داد صنایع فولاد و سیمان، معادن کشور را به غارت ببرند و سپس با مبلغ بالا به فروش بگذارند. دولت ابتدا باید قیمت سیمان و فولاد را کاهش دهد و در ادامه، زیربنای ساخت مسکن را فراهم کند.

وی در ادامه تاکید کرد: زمانی که هزینه تولید مسکن اعم از قیمت زمین، آهن، فولاد کاهش پیدا کند، مردم خودشان مسکن می سازند و دیگر نیاز ندارند دولت برای آنان خانه بسازند. لذا ساخت مسکن باید به بخش خصوصی و شرکت های تولید کننده مسکن واگذار شود و قیمت مصالح در بازار کنترل شود  تا به دنبال آن هزینه ساخت کاهش یابد.


منتشر شده در شنبه، ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۴۶