خریداران در انتظار کنترل قیمت آهن

 

به گزارش آهن آپ: گمانه هایی از ورورد نهادهای تنظیم گر به بازار آهن و فولاد کشور به گوش می رسد و همین خبر بر احتیاط در خرید از سوی خریداران این محصولات دامن زد.فی الواقع این خبر موثر شد تا خبر استمرار بی برقی فولادسازان را کمرنگ کند و دوباره التهابات قیمتی به راه نیوفتد. هم اکنون نرخ میلگرد فولادی روی محدوده ی ۱۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است که این نرخ نسبت به ابتدای سال جاری بالغ بر ۳۵ درصد افزایش داشته است. 

در پی اعلام وضعیت قرمز تمام نقاط استان تهران و البرز از ۲۹ تیرماه تا سوم مرداد ماه تعطیل شد و در پی این تصمیم گیری بازارهای رسمی کشور از جمله بورس کالا؛ بازار سرمایه و ... تعطیل هستند اما بازار آهن از این قاعده مستثناست و بازار آهن اگرچه خرید و فروش در آن جریان دارد منتها باری از انبارهای تهران ارسال نمی گردد و بار را از انبارهای شهرستان ارسال می نمایند. هم اکنون نرخ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد در محدوده ی ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان داد و ستد می شود. هر چند این نرخ با ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان که سقف قیمتی میلگرد بود فاصله دارد اما بازم هم نرخ قابل توجهی می باشد. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: پیش بینی نرخ آهن بعد از تعطیلات

به واسطه خبر پیشین یعنی مسئله تعطیلی و خاموشی های مداوم فولادسازان به مدت ۲ هفته، بهای میلگرد از کانال ۱۵ هزار تومان روی کانال ۱۷ هزار تومان قرار گرفت؛ با وجود اینکه پس از این خبر کارکرد ۵۰ درصدی شبانه تولیدات فولادی جایگزین شد؛ اما این مهم نتوانست تاثیر آنچنانی در میزان تولید و عرضه داشته باشد و به این صورت التهابات و نابسامانی در بازار ادامه یافت. 

حال آنکه شرکت توانیر با اعلام وضعیت بحرانی برق اعلام داشت که از ساعت ۲۴ اول مرداد ماه سال ۱۴۰۰ ؛ تولیدکنندگان فولادی و سیمانی فقط می توانند با ۱۰ درصد دیماند خود فعالیت نمایند. بدین معنی است که استمرار کاهش عرضه فولادی و سیمانی ها را شاهد خواهیم بود. 

با وجود انتشار خبر خاموشی پیوسته ی واحدهای فولادی، نتوانست تاثیری در جهت افزایش قیمت ها و جو ملتهب داشته باشد و میلگرد همچنان در انبار اصفهان روی نرخ ۱۶ هزار و ۸۰۰ معامله می گردد که این نرخ نسبت به هفته پیشین تغییری نداشته است. 

شاید بتوان با قطعیت گفت یکی از دلایل عدم تغییر نرخ؛  تاثیرات ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع گرانی  سیمان و فولاد  و همچنین احتمال بازرسی از سوی دستگاه قضا بر کنترل قیمت ها بود و این شرایط در حالتی است که فقط یک ماه تا روی کار آمدن دولت جدید باقیست. برخی متقاضیان با ذهنیت کنترل قیمتی ظرف هفته های آینده ریسک خرید را در این بازه ی زمانی نمی پذیرند.

 

برچسب ها : آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۸