خط نفی بر کارشناسی بازار آهن

با کمی فکر میفهمیم در موقعی که نرخ دلار در بازار آزاد ارز روی ریل نزول قرار گرفته بود، قیمت بیشتر محصولات تولیدی نوردکاران نیز در بازار آزاد آهن افت کرده است. جریان خالیسازی حباب نرخی مقاطع فولادی ازروز پیش شروع شده بود و در طول آن دوران با شتاب بسیاری تداوم یافت. البته بعضی نوردکاران که نرخ محصولاتشان را بسیار افت داده بودند، تلاش داشتند تا قیمت‌هایشان را استوار نگه داشته و از نزول بیشتر جلوگیری کنند. 
از این جهت در یکشنبه هفته قبل طبق نهایی ترین نرخهای اعلام‌شده از طرف نوردکاران فولادی افت صفر تا ۵۰۰ تومانی در قیمت انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد دیده شد و بیشتر تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و تیرآهن نیز نرخ محصولاتشان را میان ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان افت داده‌اند. در بین محصولات حیطه قوطی و پروفیل نیز بعضی نرخ‌ها در مقابل گذشته پایدار ماند و بعضی قیمت ها نیز با افت بسیار حتی تا ۷۰۰ تومان روبه رو شد. اما حیات این جریان افتی زیاد نخواهد بود و با شتابی بیشتر از جریان کاهشی شیب افزایشی گرفت و دوباره به مقام اول خود برگشت.
کارشناسان دلیل کاهش نرخ ها در بازار را به این صورت عنوان می کنند که در کنار کاهش نرخ دلار، ادامه حدسیات در خصوص حدس بیشتر عرضه شمش در بورس کالا در طول روز چهارشنبه این هفته باعث دلگرمی نوردکاران در برابر شرایط روزهای آتی بازار آهن شد و بنابراین، آنها نرخ محصولاتشان را کاهش دادند. البته آنها همانگونه اعتقاد داشتند که عرضه شمش در روز چهار‌شنبه نیز با دقت به فرمان سازمان پشتیبانی بر اساس احتیاج عرضه دست بالا شمش از طرف فولادسازان بزرگ و کوچک و تامین نظر فولادسازان اصلی در خصوص آسانسازی صادرات از طرف دولت، به حدس زیاد به قطع اتفاق خواهد افتاد و اگر در این عرضه نرخ‌های نهایی زیاد از نرخ‌های پایه بیشتر نشود، در آینده نیز شاهد روزهای خوبی برای بازارآهن خواهیم بود اما گویا هر آنچه رشته بودند پنبه شد!!!

برچسبها:میلگرد آجدار نبشی، ناودانی  تیرآهن قوطی و پروفیل

بازار آهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶